Connect with us

Polska

Ruszyła sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Dziennikarz RMF FM: zostaliśmy odcięci od protestujących w Sejmie

Dodano

dnia

Wikimedia/Piotr Waglowski

W piątek rozpoczęła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która będzie się odbywać w Sejmie i Senacie w dniach 25-28 maja. Wezmą w niej udział parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziennikarz RMF FM, Patryk Michalski, informuje, że w związku z zaistniałą sytuację przedstawiciele mediów zostali odcięci od opiekunów osób niepełnosprawnych protestujących w Sejmie. „Sejm zamienił się twierdzę. Dziennikarze są odcięci od protestujących w Sejmie, wejście wyłącznie do centrum medialnego” – napisał na swoim profilu w serwisie Twitter.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO rozpoczęło się w piątek w południe od briefingu prasowego z udziałem przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli’ego, a także szefa polskiej delegacji do Zgromadzenia, Mark Opioły oraz sekretarza generalnego Zgromadzenia, Davida Hobbsa. W wydarzeniu udział biorą parlamentarzyści z 29 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także delegaci z 12 krajów stowarzyszonych i obserwatorzy.

Podczas wspomnianego Briefingu Opioła pytany był przez dziennikarzy czy wpływ na wydarzenie będzie miał odbywający się w Sejmie protest. Polityk przyznał, że wszyscy znaleźli się w trudnej sytuacji, jednak siłą polskiego parlamentu jest to, że sesja ZP NATO może się odbyć na miejscu. „Dla mnie to bardzo ważne. W moim przekonaniu nie będzie miało to żadnego wpływu, dlatego że marszałek, za co mu dziękuję, zarówno Sejmu jak i Senatu, wyrazili jednak w trudnej sytuacji zgodę do tego, żeby sesja odbyła się w budynkach parlamentu. Dla mnie to bardzo ważne, że będziemy mogli rozmawiać o wszystkich sprawach dot. bezpieczeństwa” – powiedział.

Utrudnienia dla dziennikarzy

Patryk Michalski, dziennikarz RMF FM, alarmuje na swoim profilu w serwisie Twitter, że w związku z odbywającą się sesją ZP, dziennikarze spotykają się z dużymi utrudnieniami. Mogą oni przebywać jedynie w Centrum Medialnym.

„Sejm zamienił się twierdzę. Dziennikarze są odcięci od protestujących w Sejmie, wejście wyłącznie do centrum medialnego. Straż Marszałkowska zakazała też fotografowania na terenie Sejmu. Można stać wyłącznie przed wejściem do Centrum Medialnego” – napisał dziennikarz na Twitterze.

„Dziennikarze mogą przebywać w Centrum Medialnym, które znajduje się w innym budynku – kilkaset metrów od protestujących. Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej informują, że dostęp do głównego hallu i stolików dziennikarskich, przy których pracują dziennikarze, nie będzie możliwy przez cały dzień” – czytamy z kolei na internetowej stronie rozgłośni radiowej, z której dowiadujemy się również, że dostęp do galerii sejmowej jest ograniczony „w związku z czym dziennikarze nie mogą relacjonować, co dzieje się u protestujących, ani obserwować jak wyglądają przygotowania do szczytu parlamentarnego NATO”.

Oświadczenie dyrektora Centrum Informacyjnego Sejmu

Głos ws. utrudnień, które spotykają dziennikarzy zabrał dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu, Andrzej Grzegrzółka, który podczas konferencji prasowej przyznał, że obostrzenia będą obowiązywały w piątek, zaś od soboty dziennikarze będą mogli swobodnie relacjonować obrady.

„Piątek jest wyjątkowy, jeżeli chodzi o zgromadzenie parlamentarne NATO, jest początek szczytu. Ten dzień jest przeznaczony też dla polityków, którzy przyjadą do Warszawy, na spotkania nieformalne. To rzeczy trochę nieoficjalne. Dlatego też oni będą spotykali się poza obecnością mediów. Od soboty te spotkania, które będą miały miejsce, obrady na sali plenarnej Sejmu, Senatu i w Sali Kolumnowej będą relacjonowane przez dziennikarzy według życzenia” – powiedział.

Szczyt Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

Szczyt ZP NATO będzie poświęcony aktualnym wyzwaniom i zagrożeniom dla bezpieczeństwa światowego. Potrwa od 25 do 28 maja.

W sobotę odbędą się debaty w ramach: Komisji Cywilnego Wymiaru Bezpieczeństwa (CDS), Komisji Gospodarki i Bezpieczeństwa (ESC) oraz Komisji Politycznej (PC), na niedzielę zaplanowana jest m.in. dyskusja panelowa w Komisji Obrony i Bezpieczeństwa z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Najważniejsza debata odbędzie się w poniedziałek, gdy podczas sesji plenarnej ZP NATO głos zabiorą prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Tematem przewodnim debaty będzie projekt deklaracji ws. potwierdzenia jedności i wiarygodności Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas lipcowego szczytu, który odbędzie się w stolicy Belgii, Brukseli.

Źródło:
300polityka.pl, RMF FM, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.