Polska
Sylwia Spurek: będziemy rozmawiać z ludźmi, czy krzyże w szkołach ich bolą
Sylwia Spurek zdecydowała się zrezygnować z funkcji zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich i dołączyć do ugrupowania „Wiosna” Roberta Biedronia. W wywiadzie z Marcinem Zaborskim na antenie RMF FM podzieliła się swoimi poglądami na temat programu partii oraz treści ideologicznych, które słupski polityk chce realizować w przestrzeni publicznej.
Uwagę przykuła zwłaszcza wypowiedź dotycząca kwestii obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Sylwia Spurek po dłuższym zastanowieniu stwierdziła, że krzyże nie powinny wisieć w budynkach publicznych, w tym także w szkołach.
– Uważam, że w sferze publicznej, w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach publicznych nie powinno być symboli religijnych
– mówiła.
Spurek na rozdrożu ideologicznym
Redaktor Zaborski odpowiedział cytatem z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, na który powoływał się w swojej opinii dotychczasowy szef Sylwii Spurek – Adam Bodnar.
„Ewentualna obecność akcentów konfesyjnych w życiu publicznym nie jest wyrazem afirmacji religii ze strony państw, lecz poszanowania tradycji narodowych lub zwyczajów ludności”
– przywołał.
„Jestem zwolennikiem nie umieszczania symboli religijnych w klasach szkolnych”
przypomniał fragment książki Roberta Biedronia.
– Będziemy dążyć do tego, żeby rozmawiać z ludźmi o tym, czy te krzyże ich bolą, czy te krzyże chcą pozostawić. Bo na razie nikt z nikim na ten temat nie rozmawia
– odpowiedziała Spurek.
Sylwia Spurek – kariera
Sylwia Spurek od 22 września 2015 roku pełniła funkcję zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania. Była także wykładowczynią Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Polskiej Akademii Nauk na studiach podyplomowych Gender Mainstreamingu. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego. Członkini honorowa Funduszu Feministycznego Femfund, zbierającego fundusze i przyznającego granty organizacjom feministycznym. Sylwia Spurek jest także espertem European Institute for Gender Equality, Gender Equality Unit i United Nations Population Fund. W 2017 wybrana na dwuletnią kadencję do zarządu Equinet.
Najnowsze komentarze