Europa i Świat
Tusk o politykach będących zwolennikami twardego brexitu: Mają specjalne miejsce w piekle
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się w środę w Brukseli z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Zaznaczył, że nie ma mowy o renegocjacji zawartego w 2018 roku porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Donald Tusk oświadczył, że unijna”27” nie ma dla Wielkiej Brytanii żadnej nowej oferty w kwestii brexitu. Jednak ma nadzieje, że w czwartek na spotkaniu z brytyjską premier usłyszy realistyczne propozycje tego, jak wyjść z impasu w sprawie brexitu po głosowaniach w Izbie Gmin w Wielkiej Brytanii.
Przewodniczący RE powiedział, że ma świadomość istnienia dużej części społeczeństwa przeciwnej wyjściu ze struktur Unii Europejskiej.
– Zawsze byłem z wami całym moim sercem. Jednak fakty są, jakie są. Obecnie probexitowe stanowisko premier Wielkiej Brytanii i lidera opozycji wyklucza tę kwestę. Dzisiaj nie ma politycznych sił i skutecznego przywództwa, aby zostać. Mówię to bez satysfakcji, ale nie można kłócić się z faktami
– oznajmił Tusk.
Granica między Irlandią a Irlandią Północną pozostanie priorytetowa dla UE
Donald Tusk podkreślił, że granica między Irlandią a Irlandią Północną pozostanie dla Unii Europejskiej priorytetowa z racji zapewnienia procesu pokojowego na „wyspie”.
– Nie ma tutaj miejsca dla spekulacji. Unia Europejska jest przede wszystkim projektem pokoju. Nie będziemy uprawiać hazardu z pokojem. Dlatego backstop jest potrzebny
– oświadczył.
– Dajcie nam wiarygodne gwarancje dla pokoju w Irlandii Północnej, a Wielka Brytania opuści Unię Europejską jako zaufany przyjaciel
– zaapelował Tusk.
Przewodniczący RE zapewnił, że wierzy w porozumienie i zrobi wszystko, żeby je osiągnąć. Zaznaczył jednak, iż biorąc pod uwagę stagnację w negocjacjach, należy przygotować się na scenariusz, w którym Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy.
– Poczucie odpowiedzialności mówi nam, że należy przygotować się do możliwego fiaska
– dodał.
– Tak przy okazji zastanawiałem się, jak wygląda specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez nawet szkicu planu tego, jak go bezpiecznie przeprowadzić
– tymi słowami zakończył swoje wystąpienie Donald Tusk.
Porozumienie z 2018 roku jest najlepszym możliwym
Premier Irlandii Varadkar stwierdził, że porozumienie zawarte w 2018 roku jest najlepszym rozwiązaniem.
– Dostarczy potrzebnej pewności obywatelom, rolnikom, rybakom, eksporterom i przedsiębiorstwom
– powiedział premier Irlandii.
Premier oświadczył, że oczekuje, iż backstop nie zostanie użyty, jednakże potrzebne są prawne gwarancje, które zapewnią, że nie będzie sztywnej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną.
Londyn krytykuje Tuska za jego słowa
Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May skrytykował wypowiedź Donalda Tuska o „specjalnym miejscu w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez nawet szkicu tego, jak go bezpiecznie przeprowadzić”.
– Pojawia się pytanie do Donalda Tuska, czy uważa użycie takiego języka za pomocne
– powiedział rzecznik brytyjskiego rządu.
Dodał, że musiał to być dla szefa RE „trudny poranek, skoro nie pozwolił na zadawanie pytań”.
Na słowa Donalda Tuska zareagował jeden z zwolenników wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, Nigel Farage, który zwrócił się bezpośrednio do przewodniczącego Rady Europejskiej.
– Po brexicie będziemy wolni od niewybranych, aroganckich łobuzów jak ty i sami poprowadzimy nasz własny kraj. To brzmi dla mnie jak raj
– powiedział Farage.
After Brexit we will be free of unelected, arrogant bullies like you and run our own country.
Sounds more like heaven to me. https://t.co/pTOEmKWJpn
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) February 6, 2019
Czym jest backstop?
Backstop jest mechanizmem, który zakłada, że w razie braku porozumienia w kwestii brexitu pomiędzy Londynem i Brukselą Zjednoczone Królestwo będzie zmuszone do pozostania w unii celnej oraz w elementach wspólnego rynku UE. Mechanizm ten sprawia, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.
Wielka Brytania jest zobowiązana do opuszczenia Wspólnoty Europejskie o północy z 29 na 30 marca 2019 roku.
Najnowsze komentarze