Connect with us

Europa i Świat

Tajani: Nie ma mowy o mediacjach między Maduro a Guaido

Dodano

dnia

Fot. Olaf Kosinsky/Wikimedia

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oświadczył, że skończył się czas na mediacje z prezydentem Wenezueli Nicolasem Maduro a liderem opozycji Juanem Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju.

– Nie ma czasu na mediacje, nie ma mowy o mediacjach między Maduro a Guaido

– wyraził przewodniczący PE.

Antonio Tajani skomentował również list Nicolasa Maduro skierowany do papieża Franciszka, w którym prosi Głowę Kościoła o udział w mediacjach.

– Jeśli Maduro chciał włączenia się papieża, mógł napisać do niego przed laty, albo zaakceptować mediacje prowadzone przez Zapatero (byłego premiera Hiszpanii Jose Luisa Zapatero. Mediacje odbyły się w 2016 roku – red.)

– powiedział Antonio Tajani.

– Strategia mediacji jest zakończona. Pomagamy w grupie kontaktowej powstałej z inicjatywy Unii Europejskiej, ale nie ma czasu do stracenia

– dodał przewodniczący.

Maduro poprosił papieża o pomoc w dialogu w Wenezueli

Prezydent Wenezueli powiedział w poniedziałek dla włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24, że wysłał list do papieża Franciszka z prośbą o pomoc w dialogu w jego kraju.

– Proszę papieża, by włożył maksimum wysiłku i woli, by pomóc nam na drodze dialogu. Mamy nadzieję, że otrzymamy pozytywną odpowiedź

– powiedział Maduro

Prezydent ogłosił również, że władze Meksyku, Urugwaju, państw Karaibskiej Wspólnoty i Wspólnoty Rynku (Caricom) oraz Boliwii zaapelowały o zorganizowanie 7 lutego konferencji na temat „dialogu i pokoju w Wenezueli”. Papież Franciszek odniósł się do prośby Maduro i zadeklarował, że Watykan jest gotów mediować, jeżeli poproszą obie strony.

Kryzys w Wenezueli

Wenezuela znajduje się w głębokim kryzysie gospodarczym, politycznym i przede wszystkim społecznym, gdzie dwa podmioty polityczne rywalizują o władzę w kraju. Jednym z nich jest lider opozycji Juan Guaido, który ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem, z kolei na drugim biegunie znajduje się obecny prezydent Nicolas Maduro. Lider opozycji jest popierany przez USA, Kanadę, Argentynę, Chile, Brazylię oraz państwa Unii Europejskiej. Maduro za to może liczyć na wsparcie m.in ze strony Federacji Rosyjskiej, Iranu, Turcji oraz Kuby.

Więcej na temat sytuacji w Wenezueli:

Parlament Europejski uznał Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli

Kryzys w Wenezueli – geneza oraz obecna sytuacja

 

Źródło:
PolsatNews
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.