Connect with us

Europa i Świat

Tusk, Rita Süssmuth i Owsiak odbierają nagrodę Polonii Europejskiej

Dodano

dnia

Flickr/EU2017EE

Tegoroczni laureaci nagrody „Polonicusa”, przyznawanej przez Europejski Instytut Kultury i Mediów za zaangażowanie w kulturę i dialog niemiecko-polski oraz europejski, odebrali statuetki w niemieckim Akwizgranie. Kapituła uhonorowała Donalda Tuska, Jerzego Owsiaka oraz Ritę Süssmuth – polityk partii CDU.

„Jeśli dobrze odczytuję intencje tych, którzy zdecydowali się dać mi tę nagrodę, to są one dość jednoznaczne: wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie żyją, bardzo chcą czuć dumę z tego, że są Polakami, i uznają, że ja robię coś dla dobrej reputacji Polski, i jest to wyraz aprobaty” – mówił Donald Tusk w wywiadzie dla Deutsche Welle.

 

Ponadpolityczna rola jednoczenia Europy i budowanie dialogu

Prezydent Instytutu Kultury i Mediów Polonicus Wiesław Lewicki podkreślał, że tegoroczną decyzją kapituły, przyznano nagrodę Donaldowi Tuskowi „za niezwykle ważną, ponadpolityczną rolę jednoczenia Europy” ponieważ tylko ona jest w stanie zagwarantować Europejczykom „życie w pokoju i dobrobycie”. Twórcy nagrody podkreślali, że są dumni z przewodniczącego Rady Europejskiej.

Laureatami nagrody byli także: Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz prof. Rita Süsmuth – była przewodnicząca Bundestagu, wyróżniona za wkład w budowanie niemiecko-polskiego dialogu. Za animację życia organizacji polskich w Niemczech, wyróżnienia otrzymali: Róża i Benedykt Frąckiewiczowie – założyciele chóru Benedictus.

 

 

Laureaci Gali Polonii

W przeszłości nagrodą przyznawaną przez Instytut Kultury i Mediów Polonicus pochwalić się mogli m.in. : Władysław Bartoszewski, Cornelia Pieper (wiceminister spraw zagranicznych ds. kontaktów kulturalnych z zagranicą), dr Angelica Schwall-Düren (minister ds. związkowych, europejskich i medialnych NRW), Krystyna Janda, prof. Karl Dedecius, prof. Zofia Wisłocka, prof. Władysław Miodunka, Basil Kerski (dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, redaktor naczelny dwujęzycznego „Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG”), Barbara Borys-Damięcka (senator Platformy Obywatelskiej), Róża Thun, prof. Jan Miodek, prof. Gesine Schwan (była pełnomocnik rządu niemieckiego ds. stosunków z Polską), Czesław Mozil, Thorsten Klute (sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy, Integracji i Spraw Socjalnych Nadrenii Północnej-Westfalii), Agnieszka Holland (reżyserka), prof. Leszek Balcerowicz, Lech Wałęsa, Werner Jostmeier (przewodniczący grupy parlamentarnej NRW-Polska w parlamencie Nadrenii Północnej-Westfalii).

Źródło:
Deutsche Welle

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.