Connect with us

Polska

Uniwersytet Warszawski będzie badał historię ludową społeczności LGBT

Dodano

dnia

LGBT/fot. SejmLog
LGBT/fot. SejmLog

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” na Uniwersytecie Warszawskim powstała Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+. Pracownia powstałe przy Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, dzięki inicjatywie dr hab. Piotra Laskowskiego oraz Sebastiana Matuszewskiego.

Jak przekonywał dr Laskowski w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, badacze chcą „skupić się na historii ludowej, historii milionów nieznanych ludzi, ich codziennego życia, przyjaźni, związków, nadziei, strategii przetrwania”. Pracownia Uniwersytetu Warszawskiego ma zająć się badaniami nad historią poszczególnych osób LGBT+ w Polsce i na ziemiach polskich pod zaborami. Dr Laskowski przekonuje, że osoby LGBT są nieobecne w historii Polski, także dlatego, że „zmuszone były do milczenia”.

– W programie szkolnym nie ma słowa o osobach LGBT+. Nieheteronormatywni mieszkanki i mieszkańcy Polski nie mają swojej historii. To dramatyczna sytuacja: około 2 mln naszych współobywatelek i współobywateli jest wykluczonych z głównego nurtu polskiej historii

– mówił Sebastian Matuszewski.

Trzaskowski o karcie LGBT+: celem ochrona przed przemocą i nienawiścią

Powstanie pracowni na Uniwersytecie Warszawskim zbiegło się z dyskusją wokół podpisanej przez prezydenta Trzaskowskiego tzw. „karty LGBT”, przeciwko której wyrażają swój sprzeciw politycy i rodzice.

– Podpisanie Karty LGBT+ ma przede wszystkim na celu bezpieczeństwo i ochronę osób o orientacji LGBT przed przemocą i nienawiścią, zarówno ze strony rówieśników w szkole, jak i osób i organizacji stosujących mowę i czyny nienawiści. Mieszanie i mylenie kwestii tożsamości seksualnej i łączenie jej z pedofilią jest skandaliczne i niedopuszczalne. Jako Prezydent m.st. Warszawy zapowiadam, że nie będę tolerował nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, związanych z rasą, wyznaniem, wiekiem lub tożsamością seksualną. Będę reagował na wszelkie takie przypadki, podobnie jak na wprowadzanie w błąd opinii publicznej co do moich intencji oraz skandaliczne i niedopuszczalne manipulacje i pomówienia

– czytaliśmy w oświadczeniu.

Źródło:
Gazeta Wyborcza

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

3 komentarze

1 Komentarz

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.