Connect with us

Transmisje

Wiec poparcia dla protestujących w Sejmie opiekunów osób niepełnosprawnych [NASZA RELACJA WIDEO]

Dodano

dnia

18 kwietnia rozpoczął się protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi weszli do Sejmu i zapowiedzieli, że do momentu, w którym rząd nie spełni ich postulatów, nie opuszczą budynku. Przed Sejmem gromadzą się ludzie, którzy chcą wesprzeć protestujących. Specjalnie dla państwa przygotowaliśmy relację na żywo z wiecu.

Rodzice chcą zrealizowania dwóch postulatów: wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku w kwocie 500 zł miesięcznie (bez kryterium dochodowego) oraz zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Rodzice chcieliby również, aby kwota ta była sukcesywnie podwyższana do wartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka osoba niepełnosprawna.

24 kwietnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, ogłosiła, iż rząd zawarł porozumienie z częścią organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych (KLIK). W dalszym ciągu nie zrealizowano jednak postulatów protestujących, którzy odrzucili propozycję przedstawioną im tego samego dnia przez rzecznik rządu Joannę Kopcińską (więcej TUTAJ).

Dzień później doszło do kolejnego spotkania minister Rafalskiej z protestującymi. Rozmowy zakończyły się fiaskiem. „Mamy taką sytuację, że dodatek dla wszystkich osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności kosztowałby ok. 9-10 mld złotych. Przez błędy poprzedników, nieprzemyślane rozwiązania prawna, niepoliczone w skutkach finansowych, były takie sytuacje, w których wprowadzano błędne rozwiązania, a które doprowadziły do tego, że mamy kilka grup. Przyjmowanie takich rozwiązań pod presją powoduje, że wszystkie pozostałe grupy mają prawa nabyte. W tej sytuacji nie jesteśmy w stanie takiego rozwiązania sfinansować i zaproponować, uwzględniając całą sytuację” – mówiła szefowa resortu rodziny.

Wiec poparcia dla protestujących [WIDEO]

Przed Sejmem gromadzą się ludzie, którzy chcą wyrazić swoją solidarność z protestującymi. Specjalnie dla państwa przybyliśmy na miejsce, by pokazać to, co dzieję się przed budynkiem parlamentu.

 

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.