Connect with us

Europa

Wielka Brytania spróbuje opóźnić wyjście z Unii Europejskiej

Dodano

dnia

Fot. ChiralJon/Wikimedia

Izba Gmin zagłosowała za przedłużeniem artykułu 50, co oznacza możliwość opóźnienia wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. We wtorek po raz drugi brytyjski parlament odrzucił umowę w sprawie brexitu wynegocjowanego przez rząd Theresy May. Dzień później przyjęto rezolucję, w której odrzucono możliwość wyjścia z UE bez umowy.

 

Za przyjęciem rządowego projektu uchwały zagłosowało 412 posłów, a przeciwko było 202.

Czwartkowy projekt ustawy zakładał podjęcie próby opóźnienia brexitu do co najmniej 30 czerwca 2019 w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE bądź wydłużenie tego okresu, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą Europejską.

Decyzja parlamentarzystów nie oznacza, że Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej w pierwotnym terminie 29 marca 2019 roku. Zmniejsza natomiast prawdopodobieństwo wystąpienia takiego scenariusza. Ewentualna zmiana terminu wymaga jednak uzyskania jednogłośnej zgody ze strony 27 państw członkowskich UE oraz zmiany zapisów brytyjskiej ustawy o wyjściu z UE.

Opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty do czerwca lub dłużej może oznaczać, że Wielka Brytania będzie zmuszona do zorganizowania wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku.

 

Odrzucono możliwość organizacji drugiego referendum

Pod głosowanie poddano również poprawkę przewidującą organizację drugiego referendum. Za poprawką było 85 parlamentarzystów, a 334 było przeciwnych temu rozwiązaniu.

12 marca Izba Gmin po raz drugi odrzuciła umowę wyjścia z UE wynegocjowaną przez rząd Theresy May. Dzień później parlament przyjął rezolucję, w której odrzucił możliwość wystąpienia tzw. twardego brexitu.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 roku.

Źródło:
PolsatNews
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.