Connect with us

Europa i Świat

Pompeo: będą sankcje za śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego wobec Amerykanów

Dodano

dnia

Fot. Freedomworks New Fair Deal Rally/ Flickr

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział, że Stany Zjednoczone wprowadzą ograniczenia wizowe dla osób odpowiedzialnych za jakiekolwiek śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wobec Amerykanów.

-Ogłaszam politykę ograniczeń wizowych USA na tych, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za jakiekolwiek śledztwa dotyczące personelu USA

– oznajmił sekretarz stanu na konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Mike Pompeo nie wykluczył też dalszych gospodarczych sankcji, jeśli MTK nie zmieni swojej polityki. Według agencji Reuters, krok ten ma na celu ograniczenie działań Międzynarodowego Trybunału Karnego wobec USA i ich sojuszników w konflikcie w Afganistanie.

Międzynarodowy Trybunał Karny

We wrześniu ubiegłego roku doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zastrzegł, że jeśli MTK rozpocznie śledztwo dotyczące zbrodni wojennych w Afganistanie, to USA może odpowiedzieć zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych sędziom i prokuratorom tej instytucji, blokowaniem ich środków finansowych w USA oraz sprawami sądowymi.

W listopadzie 2017 roku prokurator MTK Fatou Bensouda wystąpiła z prośbą do sędziów o pozwolenie na otwarcie śledztwa w sprawie konfliktu w Afganistanie, gdzie miało dojść do zbrodni wojennych ze strony wojska amerykańskiego i wojsk Afganistanu i Talików. Decyzja nie została jeszcze podjęta.

Międzynarodowy Trybunał Karny to pierwszy w historii ludzkości stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych (nie państw – przyp.red) oskarżanych o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, wojennych oraz ludobójstwa, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. Siedzibą Trybunału jest Haga.

Źródło:
Bloomberg, PolsatNews, CNN
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.