Polska
Ziobro o KRS: „Dziś udało się przywrócić zasadę trójpodziału władzy”
Dziś posłowie powołali nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie odbyło się bez udziału Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz .Nowoczesnej. Wyboru dokonano większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Za powołaniem nowego składu KRS głosowało 267 posłów a dwóch wstrzymało się od głosu.
„Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że dziś, w polskim Sejmie, udało się przywrócić, w pełni tego słowa znaczeniu, zasadę trójpodziału władzy. Do tej pory było bowiem tak, że władza sądownicza w rzeczywistości była swoistym państwem w państwie. Nie podlegała realnym mechanizmom kontroli i system demokratyczny w tym sensie w Polsce nie do końca działał. Tak naprawdę jedynym elementem, mającym legitymację demokratyczną i wpływ zarazem na funkcjonowanie polskie sądownictwa, były decyzja pana prezydenta. Tak poza tym całe sądownictwo, jeżeli chodzi o nabór, awanse, cały proces związany z postępowaniami dyscyplinarnymi, usuwaniem z sądownictwa, były poza sferą kontroli demokratycznej władzy. To się właśnie zmieniło. Zdecydowaliśmy się wprowadzić model, który ma swoją tradycję w części państw europejskich” – mówił na konferencji prasowej dotyczącej KRS minister Zbigniew Ziobro.
GERSDORF REZYGNUJE Z FUNKCJI
W Krajowej Radzie Sądownictwa zasiądą: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł Kazimierz Styrna.
„Uprzejmie informuję, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf złożyła dzisiaj, 6 marca 2018 r., rezygnację z funkcji Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa” – poinformował jednocześnie rzecznik KRS.
Najnowsze komentarze