Connect with us

Polska

Będą pozwy. Powstała kancelaria prawna specjalizującą się w ochronie praw osób LGBT

Dodano

dnia

LGBT/fot. SejmLog
LGBT/fot. SejmLog

W Warszawie powstała pierwsza w Polsce kancelaria prawna specjalizująca się w „ochronie praw osób LGBT”. Jej właściciele zapowiadają pozwy za używanie słów, które mają dyskryminować lub też stanowić mowę nienawiści wobec osób LGBT+.

Kancelaria stawia na osoby LGBT, które zdaniem mec. Anny Mazurczak i Pawła Knuta, są w Polsce dyskryminowane.

„Ochrona prawna związków tworzonych przez osoby LGBT w Polsce jest nadal bardzo ograniczona. Pary jednopłciowe nie mają możliwości zawierania małżeństw czy związków partnerskich. To naturalne, że życie rodzinne układają sobie za granicą, w tych państwach, gdzie wszystkie te prawa są dla nich dostępne bez jakiejkolwiek dyskryminacji”

– piszą na swojej stronie internetowej.

Czym zajmuje się kancelaria?

„Specjalizujemy się m.in. w sprawach dotyczących: zawierania związku partnerskiego lub małżeństwa za granicą oraz zmiany nazwiska w Polsce – udzielamy porad prawnych w zakresie możliwości zawarcia związku partnerskiego i małżeńskiego za granicą; prowadzimy także postępowania w sprawach uznania w Polsce małżeństw i związków partnerskich zawieranych za granicą, a także postępowania dotyczące zmiany nazwiska na nazwisko partnerki / partnera; pełnomocnictw, stosunków majątkowych między partnerkami / partnerami i testamentów – pomagamy zabezpieczyć stosunki prawne między osobami żyjącymi w związkach tej samej płci w Polsce, w tym zwłaszcza poprzez sformułowanie szczegółowych pełnomocnictw, umów regulujących stosunki majątkowe oraz testamentów”

– piszą twórcy na stronie internetowej.

„Zapewniamy pomoc prawną w zabezpieczeniu sytuacji prawnej dzieci urodzonych dzięki wykorzystaniu in vitro i macierzyństwu zastępczemu, w tym w rodzinach LGBT. Przepisy polskiego prawa nadal nie regulują sytuacji prawnej dzieci urodzonych dzięki wykorzystaniu in vitro lub macierzyństwa zastępczego (surogacji), w tym w rodzinach LGBT”

– oferują.

„Pomagamy uregulować sytuację prawną dzieci urodzonych w Polsce i za granicą. Świadczymy pomoc prawną także w sprawach zagranicznej adopcji dzieci przez pary tej samej płci – tego typu rodziny nadal nie mają możliwości wspólnej adopcji dziecka w Polsce”

– dodają.

„Wspieramy osoby doświadczające dyskryminacji ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową m.in. w zatrudnieniu, dostępie do usług, ochronie zdrowia czy edukacji, a także spotykające się z przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami, w tym z mową nienawiści. Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową jest nadal powszechna w wielu obszarach życia społecznego w Polsce”

– zapewniają.

„Posiadamy wieloletnie doświadczenie w świadczeniu pomocy prawnej w sprawach dotyczących naruszenia zasady równego traktowania wobec osób LGBT, zwłaszcza w zakresie dyskryminacji w zatrudnieniu, dostępie do usług, ochronie zdrowia czy edukacji”

– deklarują.

„Doradzamy także w sprawach dotyczących zmiany imienia i nazwiska osoby transpłciowej. Nasze sprawy: ustalenie treści aktu urodzenia dziecka, urodzonego przez transpłciowego mężczyznę; powództwa o ustalenie płci, umożliwiające zmianę oznaczenia płci w akcie urodzenia, w dokumentach tożsamości i zmianę imienia [więcej o sprawie, w której sąd zobowiązał powódkę do pozwania jej dzieci]; wnioski o zmianę oznaczenia płci w akcie urodzenia na podstawie zagranicznych dokumentów, decyzji i orzeczeń sądowych”

– piszą autorzy.

Dotychczasowa działalność

Jak informuje kancelaria Knut&Mazurczak, to ona stoi za sprawą “drukarza z Łodzi” oraz uchyleniem decyzji Prezydenta Lublina o zakazie marszu równości.

Mecenas Anna Mazurczak zwraca uwagę, że szczególnie osoby publiczne powinny „bardziej uważać na dobór słów”. W rozmowie z Wirtualną Polską przypomina, że kancelaria prowadzi sprawę przeciwko Kai Godek, której słowami na antenie Polsatu czuje się urażonych 16 osób. Polityk Konfederacji Korwin-Braun-Liroy-Narodowcy powiedziała, że jeśli ktoś jest homoseksualistą, to jest „zboczeńcem”.

Jak mówiła mec. Mazurczak, chętnie pozwałaby windsurferkę Zofię Klepacką za jej ostatnie „napastliwe wpisy na Facebooku”.

Kim są twórcy kancelarii LGBT?

Anna Mazurczak na stronie internetowej kancelarii opisana jest jako „adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie. Wiceprzewodnicząca Sekcji Praw przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, członkini Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Członkini zespołu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego”.

Z kolei Paweł Knut, to adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie, Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, a także Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Członek zespołu Kampanii Przeciw Homofobii.

Źródło:
Strona kancelarii, Wirtualna Polska
3 komentarze

1 Komentarz

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.