Connect with us

Europa i Świat

Czaputowicz: Ustawa 447 nie jest zagrożeniem dla stosunków polsko-amerykańskich

Dodano

dnia

Minister Jacek Czaputowicz
Minister Jacek Czaputowicz

Portal interia.pl cytuje wywiad z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, w którym poruszono także kwestię odwołania spotkania z izraelską delegacją oraz stosunków polsko-amerykańskich w kontekście zwrotu mienia żydowskiego.

„Ustawę JUST oceniamy negatywnie, mimo że nie rodzi ona żadnych konsekwencji prawnych; kwestia restytucji mienia jest jedną z wielu podnoszonych przez stronę amerykańską i jako taka nie ma zasadniczego znaczenia dla całości stosunków Polski i USA, które są ugruntowane” – powiedział minister Czaputowicz.

Czaputowicz o ustawie 447

Minister Czaputowicz zapytany o to, czy ustawa JUST ACT (S. 447), która dotyczy monitorowania przez Departament Stanu regulacji związanych ze zwrotem mienia żydowskiego, będzie miała wpływ na stosunki polsko-amerykańskie odpowiedział: „Stosunki Polski z USA są ugruntowane. Polska należy do grona najbliższych i cenionych sojuszników USA. Kwestia restytucji mienia jest jednym z bardzo wielu tematów podnoszonych przez stronę amerykańską we wzajemnych relacjach i jako taka nie ma zasadniczego znaczenia dla całokształtu stosunków polsko-amerykańskich. Powiedziała to ostatnio ambasador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher.”

Zaznaczył również, że problematyki restytucji mienia nie należy łączyć z kwestiami polityki bezpieczeństwa o znaczeniu strategicznym nie tylko dla Polski, ale również dla Stanów Zjednoczonych Ameryki. Polska jest dla USA bardzo ważnym i sprawdzonym sojusznikiem w kontekście polityki obronnej. Strategia USA w tym zakresie jest jednoznaczna i nie wiążemy jej z problematyką wykraczającą poza strefie polityki bezpieczeństwa.

Czaputowicz o odwołanym spotkaniu z delegacją Izraela

W wywiadzie minister Czaputowicz został zapytany o powody odwołania wizyty izraelskich urzędników w Polsce odpowiedział: „Strona izraelska wystąpiła o organizacje spotkań z różnymi instytucjami m. in. resortami spraw zagranicznych i cyfryzacji, już na początku kwietnia br. Delegacji miał przewodniczyć dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Równości Społecznej Avi Cohen. Zakres kompetencji reprezentowanego przez dyrektora Cohena obejmuje m. in. kwestie dostępu do usług publicznych dla obywateli, projekty cyfrowe, kwestie opieki nad Ocalałymi, a także ich majątkami” – powiedział Czaputowicz.

Jak dodawał, spotkanie miało dotyczyć rozmowy o zagadnieniach wizerunkowych z zakresu dyplomacji publicznej. Jednak w momencie, w którym okazało się, że zmieniony został skład izraelskiej delegacji, a jej przewodniczącym został pan ambasador Dan Haezrachi, pełniący funkcje pełnomocnika ds. restytucji mienia z okresu Holokaustu i głównym tematem agendy proponowanej przez stronę izraelską miała być restytucja, spotkanie zostało odwołane.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

2 komentarze

1 Komentarz

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.