Connect with us

Europa

Komorowski: Europa Ojczyzn to syreni śpiew. To fałszywe hasło

Dodano

dnia

Flickr/Platforma Obywatelska RP

Były prezydent Bronisław Komorowski podczas konferencji w Berlinie stanowczo krytykował zmiany forsowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

We wtorek, Bronisław Komorowski wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Fundację Koerbera w Niemczech, gdzie uczestniczył w panelu o wartościach europejskich. Podczas swojego przemówienia mocno podkreślił zmiany, w polskim systemie sądownictwa, które w jego ocenie idą w złym kierunku. Polityk wyjaśnił, że chodzi mu tutaj głównie o stan obecnego Trybunału Konstytucyjnego.

Komorowski: lekcja od instytucji europejskich nie pozostanie bez znaczenia

Były prezydent podkreślał, że instytucja została zmieniona w swoistą atrapę. Przekonywał również, że Trybunał Konstytucyjny pozbawiono niezależności politycznej. Polityk podkreślał, jak istotny w tej sprawie jest sprzeciw ze strony instytucji europejskich.

– Osobiście sądzę, że przyjdzie czas, prawdopodobnie już po wyborach, na wyprostowanie tych wszystkich spraw i to będzie nasze zadanie, nasze wyzwanie, przed którym staną siły demokratyczne w Polsce, dzisiaj będące w opozycji. (…) Jestem przekonany, że lekcja, jaką odebrały obecne władze państwa polskiego od instytucji europejskich nie pozostanie bez znaczenia, bez wpływu na przyszłość – dodawał Komorowski, cytowany przez „Deutsche Welle”.

Komorowski: Europa stoi na rozdrożu

Jak informuje „Deutsche Welle” – w ocenie Bronisława Komorowskiego – Europa stoi na rozdrożu, spotykając się z rosnącymi w siłę ruchami eurosceptycznymi i populistycznymi proponując jako lekarstwo na kryzys „nieliberalną demokrację” – nazywając ją jako: „syreni śpiew, który prowadzi na manowce”.

– Takim syrenim śpiewem jest dziś hasło powrotu do Europy Ojczyzn. To fałszywe hasło. Fałszywe, bo poszczególne narodowe ojczyzny mają się dziś w Unii Europejskiej tak dobrze, jak nigdy w swojej historii – tłumaczył polski polityk.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.