Connect with us

Europa

Czechy zniosą kontrolę polskiego mięsa, jeśli Polska poprawi system kontroli

Dodano

dnia

Fot. pxhere

Czeski minister rolnictwa Miroslav Toman oświadczył we wtorek, że Czechy wyrażają gotowość do rezygnacji z nadzwyczajnych badań i kontroli polskiej wołowiny. Warunkiem jest usprawnienie systemu kontroli weterynaryjnej przez stronę polską.

Czeski minister powiedział, że jeśli Polska w marcu wprowadzi zmiany w swoim systemie kontroli weterynaryjnej, które zostaną pozytywnie ocenione przez czeskich inspektorów, to możliwe będzie odejście od nadzwyczajnych badań i kontroli wprowadzonych przez Republikę Czeską po odkryciu w jednej z partii wołowiny z Polski  salmonelli.

Miroslav Toman spotkał się z ambasadorką RP Barbarą Ćwioro, która oceniła spotkanie jako potrzebne i konstruktywne.

– Trzeba znaleźć przestrzeń do dialogu i wygasić nieporozumienia

– powiedziała Barbara Ćwioro.

Minister Toman był pytany przez dziennikarzy o ewentualne spotkanie z polskim ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, jednak nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Nie chciał również odnieść się do słów polskiego ministra, który nie wykluczył ewentualnych kontroli czeskiego piwa.

– Nie chcę eskalować konfliktu

– odpowiedział czeski minister

Krytyka Komisji Europejskiej na  czeski nadzwyczajne badania i kontrole

Komisja Europejska stara się doprowadzić do odwołania obowiązujących kontroli polskiej wołowiny oraz do rezygnacji z obowiązku informowania o planowanych dostawach towaru na 24 godziny przed wysłaniem. Czeski minister rolnictwa zaznaczył, że nie rozumie krytyki i propozycji wystosowanych przez KE.

Od końca stycznia, gdy okazało się, że jedna z rzeźni na Mazowszu pozyskiwała mięso z chorych krów, czeskie służby weterynaryjne pobrały 226 próbek i poddały je badaniom i kontrolom laboratoryjnym. W jednej z nich wykryto bakterie salmonelli.

Źródło:
Gazeta Prawna
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.