Connect with us

Europa

Jest reakcja Kremla na wydalenie rosyjskich dyplomatów. „Odpowiedź będzie symetryczna”

Dodano

dnia

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, zabrał głos ws. wydalenia rosyjskich dyplomatów przez kraje Unii Europejskiej oraz USA, Kanadę i Ukrainę.

„Kreml ubolewa z powodu decyzji kilkunastu krajów o wydaleniu dyplomatów rosyjskich, odpowiedź Rosji w tej sprawie będzie symetryczna” – powiedział Pieskow.

Rzecznik Kremla odniósł się również do powodów decyzji podjętej przez władze kilkunastu krajów. Chodzi oczywiście o próbę otrucia dawnego rosyjskiego szpiega, Siergieja Skripala. Pieskow po raz kolejny podkreślił, że jego kraj nie miał z tym działaniem nic wspólnego. „Już mówiliśmy i powtarzamy jeszcze raz: Rosja nie miała i nie ma żadnego związku z tą sprawą” – oświadczył.

Pieskow zdradził, że Kreml przeanalizuje sytuację, a następnie resort spraw zagranicznych przygotuje propozycje odpowiedzi Rosji. Te zostaną przedłożone prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi, który podejmie ostateczną decyzję.

POLSKA WYDALI CZTERECH DYPLOMATÓW

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w opublikowanym oświadczeniu poinformowało, że uznaje czterech członków personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej za osoby niepożądane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że zgodnie z artykułem 9 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku czterech członków personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej zostało uznanych za osoby niepożądane na terytorium RP. Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest wyrazem solidarności ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz sojusznikami w UE i NATO” – czytamy.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezwzględnie potępia atak za pomocą broni chemicznej wobec Siergieja Skripala. Atak w Salisbury wskazuje, że podobne bezpośrednie zagrożenie dla terytoriów i obywateli państw UE oraz NATO może mieć miejsce wszędzie. Solidarna i stanowcza reakcja społeczności międzynarodowej oznacza brak zgody na łamanie przez Rosję zasad prawa międzynarodowego” – informuje MSZ w opublikowanym oświadczeniu.

Czytaj także: Nie tylko Polska. Inne państwa również wydaliły rosyjskich dyplomatów

Źródło:
Onet.pl, msz.gov.pl

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.