Śledź nas na

Europa

Jest reakcja Kremla na wydalenie rosyjskich dyplomatów. „Odpowiedź będzie symetryczna”

SejmLog

Opublikowany

-

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, zabrał głos ws. wydalenia rosyjskich dyplomatów przez kraje Unii Europejskiej oraz USA, Kanadę i Ukrainę.

„Kreml ubolewa z powodu decyzji kilkunastu krajów o wydaleniu dyplomatów rosyjskich, odpowiedź Rosji w tej sprawie będzie symetryczna” – powiedział Pieskow.

Rzecznik Kremla odniósł się również do powodów decyzji podjętej przez władze kilkunastu krajów. Chodzi oczywiście o próbę otrucia dawnego rosyjskiego szpiega, Siergieja Skripala. Pieskow po raz kolejny podkreślił, że jego kraj nie miał z tym działaniem nic wspólnego. „Już mówiliśmy i powtarzamy jeszcze raz: Rosja nie miała i nie ma żadnego związku z tą sprawą” – oświadczył.

Pieskow zdradził, że Kreml przeanalizuje sytuację, a następnie resort spraw zagranicznych przygotuje propozycje odpowiedzi Rosji. Te zostaną przedłożone prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi, który podejmie ostateczną decyzję.

POLSKA WYDALI CZTERECH DYPLOMATÓW

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w opublikowanym oświadczeniu poinformowało, że uznaje czterech członków personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej za osoby niepożądane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że zgodnie z artykułem 9 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku czterech członków personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej zostało uznanych za osoby niepożądane na terytorium RP. Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest wyrazem solidarności ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz sojusznikami w UE i NATO” – czytamy.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezwzględnie potępia atak za pomocą broni chemicznej wobec Siergieja Skripala. Atak w Salisbury wskazuje, że podobne bezpośrednie zagrożenie dla terytoriów i obywateli państw UE oraz NATO może mieć miejsce wszędzie. Solidarna i stanowcza reakcja społeczności międzynarodowej oznacza brak zgody na łamanie przez Rosję zasad prawa międzynarodowego” – informuje MSZ w opublikowanym oświadczeniu.

Czytaj także: Nie tylko Polska. Inne państwa również wydaliły rosyjskich dyplomatów

Żródło :

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.