Connect with us

Europa

Nie tylko Polska. Inne państwa również wydaliły rosyjskich dyplomatów

Dodano

dnia

Pixabay

Jacek Czaputowicz, szef polskiego MSZ, poinformował podczas oficjalnej konferencji prasowej, że Polska zdecydowała się wydalić czterech rosyjskich dyplomatów. Oprócz Polski na podobny krok zdecydowały się także inne państwa i to nie tylko te należące do Unii Europejskiej.


„Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że zgodnie z artykułem 9 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku czterech członków personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej zostało uznanych za osoby niepożądane na terytorium RP” – podało dziś MSZ w oficjalnym komunikacie.

„Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest wyrazem solidarności ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz sojusznikami w UE i NATO” – tłumaczą przedstawiciele resortu.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezwzględnie potępia atak za pomocą broni chemicznej wobec Siergieja Skripala. Atak w Salisbury wskazuje, że podobne bezpośrednie zagrożenie dla terytoriów i obywateli państw UE oraz NATO może mieć miejsce wszędzie.Solidarna i stanowcza reakcja społeczności międzynarodowej oznacza brak zgody na łamanie przez Rosję zasad prawa międzynarodowego” – czytamy w dalszej części oświadczenia.

NIE TYLKO POLSKA

Polska nie jest jedynym państwem, które zdecydowało się na wydalenie rosyjskich dyplomatów w związku z próbą zabójstwa Siergieja Skripala. Na podobnych ruch zdecydowały się bowiem także inne kraje Unii Europejskiej. Wśród nich znalazły się: Wielka Brytania, która już wcześniej wydaliła 23 dyplomatów oraz:

Wielka Brytania – 23 dyplomatów

Francja – 4

Czechy – 3

Litwa – 3

Holandia – 2

Włochy – 2

Dania – 2

Estonia – 1

Łotwa – 1

Rumunia – 1

Finlandia – 1

Chorwacja – 1

Hiszpania – 2

Węgry – 1

Szwecja – 1

Na wydalenie rosyjskich dyplomatów zdecydowały się także kraje nie należące do europejskiej wspólnoty. Mowa m.in. o Stanach Zjednoczonych, które wydalą z kraju 60 Rosjan. „Ten atak na naszego sojusznika – Wielką Brytanię – spowodował ryzyko utraty niezliczonych żyć i poskutkował poważnymi obrażeniami trzech osób, w tym policjanta” – powiedziała Heather Nauert, rzeczniczka Departamentu Stanu USA.

Waszyngton wydali z kraju 60 Rosjan – 48 pracujących w misji do tego kraju oraz 12 z przedstawicielstwa rosyjskiego przy ONZ. Wszyscy mają siedem dni na opuszczenie terytorium USA.

Podobną decyzję podjęła również Kanada. Władze tego kraju uznały, iż odpowiedzią na atak na Siergieja Skripala będzie wydalenie czterech rosyjskich dyplomatów.

W ten sam sposób zachowali się też Ukraińcy. „W odpowiedzi na cyniczny atak chemiczny w Salisbury, Ukraina, w duchu solidarności z naszymi brytyjskimi partnerami i transatlantyckimi sojusznikami, a także w koordynacji z krajami UE, postanowiła wydalić 13 rosyjskich dyplomatów. Jak wiadomo, nasze stosunki dyplomatyczne z Federacją Rosyjską są de facto zamrożone” – powiedział prezydent Petro Poroszenko.

Państwa spoza UE:

USA – 60

Ukraina – 13

Kanada – 4

Australia – 2

Norwegia – 1

Macedonia – 1

Albania – 2

Źródło:
msz.gov.pl, wprost.pl, TVN24

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.