Connect with us

Polska

MSZ: Polska wydala rosyjskich dyplomatów

Dodano

dnia

Fot. Wikimedia/Adrian Grycuk

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w opublikowanym oświadczeniu poinformowało, że uznaje czterech członków personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej za osoby niepożądane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że zgodnie z artykułem 9 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku czterech członków personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej zostało uznanych za osoby niepożądane na terytorium RP. Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest wyrazem solidarności ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz sojusznikami w UE i NATO” – czytamy.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezwzględnie potępia atak za pomocą broni chemicznej wobec Siergieja Skripala. Atak w Salisbury wskazuje, że podobne bezpośrednie zagrożenie dla terytoriów i obywateli państw UE oraz NATO może mieć miejsce wszędzie. Solidarna i stanowcza reakcja społeczności międzynarodowej oznacza brak zgody na łamanie przez Rosję zasad prawa międzynarodowego” – informuje MSZ w opublikowanym oświadczeniu.

 

Reakcja MSZ na zabójstwo Skripala

Ambasador Rosji w Warszawie, Siergiej Andriejew, został wezwany na spotkanie w polskim MSZ – podało TVP Info. Podobne wezwanie otrzymali ambasadorzy Rosji na Łotwie, Litwie i w Estonii.

Pilne wezwanie, które otrzymał Andriejew związane jest ze sprawą Siergieja Skripala, dawnego rosyjskiego szpiega, który został otruty w brytyjskim mieście Salisbury. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że państwa Unii Europejskiej pracują nad wspólnym stanowiskiem w tej sprawie.

 

BBN nie udzieliło odpowiedzi

Przed tygodniem w mediach pojawiły się informacje dotyczące wypowiedzi szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który mówił o ewentualnym bojkocie mundialu w Rosji. W związku z tym redakcja SejmLoga postanowiła zwrócić się z prośbą o komentarz w zakresie powyższych pytań:

  1. Czy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego sugerował polskim władzom bojkot Mundialu? W jakim charakterze? Politycznym, sportowym?
  2. Szefowie unijnej dyplomacji nie zdecydują się sankcje wobec Rosji w związku z zamachem na Siergieja Skripala i jego córkę. Czy taka postawa UE jest według BBN właściwa?
  3. Czy BBN pracuje nad innymi formami sankcji na zamach w Wielkiej Brytanii? Jeśli tak, to kiedy je poznamy?

Niestety, od 19 marca do chwili obecnej nie otrzymaliśmy odpowiedzi, mimo wcześniejszego zapewnienia o niej.

 

Nie tylko Polska zdecydowała się na taki krok.

Zgodnie z wypowiedzią Donalda Tuska, na wydalenie rosyjskich dyplomatów zdecydowało się 14 krajów członkowskich. Oprócz Polski również Francja oraz Niemcy wydalą po 4 dyplomatów, Litwa i Czechy po 3, Holandia 2, Łotwa i Estonia po jednym.
Natomiast prezydent USA Donalda Trump poinformował, że Stany Zjednoczone wydalają ze swojego terytorium 60 osób jako odpowiedź na wydarzenie z Salisbury oraz w ramach zabezpieczenia kraju przed szpiegostwem.

Źródło:
MSZ

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.