Connect with us

Europa

Komisja Europejska wszczyna postępowanie przeciwko Węgrom. Za „Zatrzymać Sorosa”

Dodano

dnia

Viktor Orban/fot. European People's Party/Flickr/CC BY 2.0

Komisja Europejska zdecydowała się uruchomić procedurę przeciwnaruszeniową przeciwko Węgrom. Chodzi o przepisy „Zatrzymać Sorosa”, kolejny antyimigracyjny pakiet przyjęty przez rząd Viktora Orbana.

Węgierski rząd przyjął przepisy pod hasłem „Zatrzymać Sorosa”, wymierzone w organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą nielegalnym imigrantom. Chodzi tu głównie o podmioty finansowane przez miliardera, Georga Sorosa. Już wcześniej ugrupowanie Viktora Orbana zdecydowało się przyjąć prawo, które stanowi, że zwłaszcza płatna pomoc w nielegalnym ukrywaniu się na Węgrzech karana będzie więzieniem. Teraz, w myśl nowych przepisów nielegalna jest także pomoc w składaniu wniosków o azyl oraz zezwoleń na pobyt.

 

Zatrzymać Sorosa

Według Komisji Europejskiej „Zatrzymać Sorosa” łamie unijne reguły azylowe. Prawo Wspólnoty stanowi, że imigranci mogą otrzymać pomoc prawną przy składaniu wniosków o status uchodźcy w państwie, do którego przybyli. Co więcej, członkowie organizacji pozarządowych nie będą mogli zbliżać się do przygranicznych stref tranzytowych, czyli tam, gdzie Węgierskie służby przetrzymują wnioskujących o azyl.

 

„Zatrzymać Sorosa” pod ostrzałem instytucji unijnych

Rząd Orbana nie czekał na opinię Komisji Weneckiej, ale od razu wprowadził prawo i wbrew prośbom kierownictwa Europejskiej Partii Ludowej. Istnieje prawdopodobieństwo, że postępowanie przeciwnaruszeniowe doprowadzi Węgry przed Trybunał Unii Europejskiej, który może nałożyć grzywnę.

Źródło:
dw.com
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.