Connect with us

Polska

Kukiz o proteście opiekunów w Sejmie: to twardzielki, dla PiS-u to nie strzał w stopę, ale wyżej

Dodano

dnia

Paweł Kukiz/fot. SejmLog
SejmLog

Paweł Kukiz skomentował trwający od 18 kwietnia protest opiekunów osób niepełnosprawnych, który odbywa się w Sejmie. Zdaniem lidera Kukiz’15 dla Prawa i Sprawiedliwości jest to nie tylko strzał w stopę, ale również „wyżej”.

„Znam te panie od co najmniej 2014. Byłem na pierwszym proteście, który był organizowany jeszcze w czasach rządów PO. Tam, gdzie jest choroba, gdzie jest dziecko niepełnosprawne, bez względu nawet na status majątkowy, my stanowimy wszyscy jedną, wielką rodzinę. Choroba dziecka absolutnie zmienia kształt, formę miłości do dziecka, sposób funkcjonowania rodziny. My się rozumiemy często bez słów. Nie chcę, żeby kamery uczestniczyły przy moich odwiedzinach u tych pań, bo to nie są zachowania polityczne. To są po prostu ludzkie odruchy” – powiedział Kukiz na antenie Polskiego Radia.

„Iwona Hartwich z całą pewnością jest osobą, która nie odpuści. Zresztą, wszystkie te dziewczyny to są twardzielki. Przez tyle lat poświęcać całe swoje dziecku powoduje, że to są osoby nie do zajechania. Każdy dzień przedłużania tego protestu jest dla PiSu strzałem nawet nie w stopę, ale wyżej” – dodał.

Sejm i Senat przyjęły dwie ustawy dotyczące niepełnosprawnych

Najpierw Sejm, a teraz Senat przyjął dwie ustawy dotyczące osób niepełnosprawnych. Pierwsza z nich zakłada zrównanie wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu niezdolności do pracy.

Przepisy mają wejść w życie 1 września, z wyrównaniem od czerwca. Zmiany spowodują dodatkowe obciążenie budżetu kwotą około 540 milionów złotych w skali roku. Propozycja rządu spełnia jeden z postulatów grupy protestującej w Sejmie (drugi, dotyczący tzw. dodatku pielęgnacyjnego w wysokości 500 zł nie został zrealizowany, właśnie dlatego protest nadal trwa).

Ustawa o o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności przewiduje natomiast zniesienie ograniczeń w możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych oraz korzystanie ze świadczeń medyczny bez konieczności stania w kolejce. Zakłada również obsługę poza kolejnością w aptekach, a także umożliwia osobom dorosłym, u których stwierdzono znaczny stopień niepełnosprawności korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania.

Źródło:
Polskie Radio, SejmLog, Twitter

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.