Connect with us

Polska

Kukiz: PiS odrzucił nasze projekty ustaw, a teraz pan Mularczyk solidaryzuje się z matkami. Nie mam słów

Dodano

dnia

Flickr/Sejm RP/Rafał Zambrzycki

Paweł Kukiz, lider Kukiz’15, zabrał głos ws. protestu opiekunów osób niepełnosprawnych, który odbywa się w Sejmie. Przedstawiciel opozycyjnego ruchu skrytykował posła Arkadiusza Mularczyka z PiS, który w czwartek spotkał się ze strajkującymi.

Arkadiusz Mularczyk spotkał się z protestującymi we czwartek. „Jestem przekonany, że polski rząd pochyli się z troską nad losem osób niepełnosprawnych, ich rodzin” – powiedział.

Wizyta Mularczyka u protestujących matek oburzyła Pawła Kukiza, który zamieścił w serwisie Facebook komentarz. „To rzeczywiście kpina! PiS odrzucił nasze projekty ustaw, które miały na celu realizację postulatów protestujących Matek a Pan Mularczyk (PiS) SOLIDARYZUJE się z… Matkami. Nie mam słów.Dziś po raz kolejny składamy odrzucone wcześniej przez partię Pana Mularczyka ustaw” – napisał.

Wpis krytykujący spotkanie Mularczyka z opiekunami znalazł się również na oficjalnym profilu Kukiz’15. „Czysta Schizofrenia – TVP pokazuje posła PIS Arkadiusza Mularczyka, który przyszedł do protestujących w Sejmie rodzin osób niepełnosprawnych i co powiedział? Że wspierają ich protest!!! Członek partii rządzącej, która samodzielnie ustanawia prawo wspiera protestujących, którzy protestują przeciwko polityce tejże partii!!! To jest szczyt hipokryzji, populizmu i propagandy! PIS wielokrotnie odrzucał projekty Kukiz’15 dotyczące problemów niepełnosprawnych! Panie Pośle Mularczyk – proszę iść na Nowogrodzką do komitetu politycznego i załatwiać zmiany, a nie wypowiadać się propagandowo w Waszej telewizji!” – czytamy (pisownia oryginalna).

Kukiz’15 składa trzy projekty

„Mamy przygotowane trzy projekty ustaw ws. osób niepełnosprawnych do natychmiastowego procedowania” – powiedziała w czwartek poseł Kukiz’15, Agnieszka Ścigaj.

Ścigaj przyznała, że pierwsza ustawa dotyczy podniesienia renty socjalnej do 100% najniższej renty wypłacanej przez ZUS, druga: zasiłku pielęgnacyjnego, który wypłacany jest osobom na rentach socjalnych (na ten moment wynosi on 153 złote). Kukiz’15 chce podniesienia tej kwoty do „chociaż 2016 złotych”, czyli kwoty, którą inni niepełnosprawni otrzymują z ZUS-u.

Trzeci projekt ustawy dotyczy ograniczenia ubezwłasnowolnienia osób niepełnosprawnych intelektualnie i wprowadzenia instytucji opiekuna medycznego. Kukiz’15 składał go w Sejmie w maju 2016 roku, jednak podczas głosowania, które odbywało się we wrześniu, projekt został odrzucony przez większość parlamentarną. Zdaniem PiS, które złożyło wniosek o odrzucenie, projekt był wadliwy prawnie.

Postulaty opiekunów niepełnosprawnych

Rodzice osób niepełnosprawnych chcą przede wszystkim zrealizowania dwóch głównych postulatów: wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku w kwocie 500 zł miesięcznie (bez kryterium dochodowego) oraz zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Rodzice chcieliby również, aby kwota ta była sukcesywnie podwyższana do wartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka osoba niepełnosprawna.

Czytaj także: Andrzej Duda spotkał się w Sejmie z protestującymi opiekunami niepełnosprawnych

Źródło:
rynekzdrowia.pl, Facebook, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.