Connect with us

Polska

Nowoczesna składa do premiera Morawieckiego petycję ws. przystąpienia Polski do strefy euro

Dodano

dnia

Twitter/Nowoczesna

Posłowie Nowoczesnej zorganizowali w Sejmie konferencję prasową, w trakcie której ogłosili złożenie petycji do premiera Mateusza Morawieckiego ws. przystąpienia Polski do strefy euro.

„W 2003 roku podpisaliśmy Traktat Akcesyjny o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W traktacie zobowiązaliśmy się, jak wszystkie kraje, które złożyły akces do UE, do przyjęcia wspólnej waluty. W tej chwili nie jest już pytanie „czy”, tylko „kiedy” powinniśmy wejść do strefy euro. Zwróciliśmy się z petycją do pana premiera Morawieckiego. Przygotowaliśmy petycję o jak najszybsze podjęcie strategicznych decyzji rozpoczęcia integracji Polski ze strefą euro oraz zainicjowanie ogólnopolskiej akcji edukacyjnej wskazującej na korzyści płynące z przyjęcia wspólnej waluty dla społeczeństwa i przedsiębiorców. Zwracamy się do pana premiera o wyznaczenie oficjalnego terminu przystąpienia Polski do strefy euro, po konsultacjach z Narodowym Bankiem Polski, złożenie wniosku o przystąpienie Polski do mechanizmu ERM II oraz dostosowanie polskiego prawa do regulacji strefy euro” – mówił poseł Jerzy Meysztowicz.

„Możemy zaklinać rzeczywistość, ale dodatkowe środki dla strefy Euro pokazują, że Europa dwóch prędkości powoli staje się faktem. Przypomnę, że Nowoczesna jest jedynym w parlamencie zdecydowanym orędownikiem przystąpienia do strefy Euro i przekonuje do tego pomysłu” – dodała Paulina Hennig-Kloska.

Informacja o petycji opublikowana została także na oficjalnej strony internetowej partii.

„Unia Europejska znajduje się dziś w przełomowym momencie. Nie ulega wątpliwości, że dalsza integracja Unii Europejskiej odbędzie się w ramach strefy euro. Wśród propozycji Komisji Europejskiej ws. długoterminowego budżetu Unii na lata 2021-27 znalazły się Europejski Program Wsparcia Reform i Europejska Funkcja Stabilizacji Inwestycyjnej (łącznie ok. 32 mld euro) przeznaczone wyłącznie dla państw korzystających z europejskiej waluty lub przygotowujących się do jej przyjęcia. Państwa członkowskie, które nie przyjmą wspólnej waluty, znajdą się na peryferiach decyzyjnych Europy, ich bezpieczeństwo będzie zagrożone, a pełne wykorzystanie potencjału gospodarczego – niemożliwe” – czytamy.

Co znajduje się w petycji skierowanej do Mateusza Morawieckiego i dlaczego Polska powinna przystąpić do strefy euro?

Politycy Nowoczesnej również tłumaczą to na swojej stronie internetowej. Poniżej przytaczamy ich postulaty i analizę:

Zwracamy się do Pana Premiera o:

– wyznaczenie oficjalnego terminu przystąpienia Polski do strefy euro;
– po konsultacji z NBP, złożenie wniosku o przystąpienie Polski do mechanizmu ERM II;
– dostosowanie polskiego prawa do obecności w strefie euro.

Dlaczego Polska jak najszybciej powinna dołączyć do strefy euro?

Po pierwsze: euro zapewni nam członkostwo w „Europie pierwszej prędkości”. Decyzja o szybkim wejściu Polski do strefy euro będzie jednoznaczna ze wzmocnieniem pozycji negocjacyjnej Polski i zwiększy wpływ naszego kraju na kierunki i kształt polityk Unii Europejskiej oraz strukturę budżetu Unii Europejskiej.

Po drugie: strefa euro to nasze „gospodarcze NATO”. Silniejsze powiązanie gospodarcze i polityczne Polski z Unią zwiększą nasze bezpieczeństwo. Pozostanie poza strefą euro, w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej Polski, oznacza powolny dryf w stronę Moskwy i zaprzepaszczenie sukcesów, jakie zostały wypracowane przez wszystkie dotychczasowe rządy od 1989 roku.

Po trzecie: euro to korzyści dla polskich przedsiębiorców. Integracja walutowa to wzrost atrakcyjności inwestycyjnej, mniejsze koszty ekspansji firm na zagraniczne rynki, lepszy dostęp do rynków kapitałowych i łatwiejsze pozyskiwanie środków na rozwój. Obecność w strefie euro zwiększy siłę negocjacyjną Polski w staraniach o jak najwyższe fundusze strukturalne dla Polski.

Link do petycji TUTAJ.

Co o przyjęciu euro sądzi Mateusz Morawiecki?

Premier o ewentualnym wstąpieniu przez nasz kraj do strefy euro wypowiadał się kilkakrotnie. W styczniu tego roku, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznał, że byłoby to „igranie z ogniem”.

„Przystąpienie do strefy euro, dzisiaj lub w najbliższej przyszłości, to jest igranie z ogniem” – powiedział. „Kiedy wystąpi kolejny kryzys, recesja lub gwałtowne spowolnienie wzrostu, a to prędzej czy później w cyklu koniunkturalnym się pojawi, to utracimy możliwość reagowania” – dodał.

„Nie będzie możliwości osłabienia złotego, emisji obligacji w krajowej walucie, a to są fundamentalne instrumenty polityki gospodarczej, finansowej i monetarnej każdego państwa” – zauważył.

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna, Twitter, Nowoczesna.org

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.