Connect with us

O nas

„Renoma” użytkownika SejmLoga

Damian Małecki

Dodano

dnia

Chcemy, by SejmLog premiował osoby zaangażowane w jego rozwój i podkreślał znaczenie tych, które będą brać aktywny udział w jego życiu. Dlatego też opowiemy trochę więcej o Renomie.

Renoma będzie przenikać cały portal i istotnie oddziaływać na jego elementy oraz użytkowników. Dzięki wysokiemu poziomowi Renomy użytkownik uzyska dostęp do wcześniej niedostępnych funkcjonalności czy elementów wyróżniających (przy tworzeniu SejmLoga inspirujemy się również zagadnieniami Grywalizacji), ponadto wysoka Renoma wpływa na odbiór osoby, która ją uzyskała…

…przy czym nie musi być to odbiór jedynie pozytywny czy negatywny. Tak jak w życiu, są osoby dobrze znane, wyróżniające się, których jednak nie darzycie sympatią i nie popieracie ich działalności. Renoma nie jest więc miernikiem jednoznacznie określającym daną osobę. Jej odbiór zależy od poglądów oraz indywidualnych opinii. Stąd Renoma nie jest synonimem słowa „prestiż”, a raczej „rozpoznawalność”. Każdy działa przede wszystkim na własną Renomę: każdy może ją zdobyć, każdy może ją stracić. 

Sposobów na uzyskanie Renomy będzie wiele. Przykładowo – Wasze komentarze i wpisy będą oceniane przez innych za pomocą przycisków reakcji (tak jak „Lubię to!” na FB) – jeden z nich służył będzie do wyrażenia poparcia, a drugi sprzeciwu wobec poglądów głoszonych przez autora wpisu czy komentarza. I tutaj na chwilę się zatrzymajmy – bo pewnie nasunęła Ci się myśli, Drogi Czytelniku, że zorganizowana grupa „klikaczy” będzie mogła zniszczyć komuś Renomę klikając przycisk „nie zgadzam się”, albo sztucznie komuś ją podnieść za pomocą przycisku zgody. Mamy wiele pomysłów na przeciwdziałanie takim sytuacjom.

Oto kilka z nich:

 • Renoma dolicza się tylko od użytkowników posiadających konto ponad miesiąc, wykazujących aktywne na nim działanie – a zatem dopiero od określonego poziomu Renomy;
 • Konta ocenione przez system jako spamerskie będą pod nadzorem moderacji;
 • Systematyczne uczestnictwo w życiu portalu będzie nagradzane Renomą bardziej niż chwilowe skoki popularności;
 • Otrzymywanie Renomy od danej osoby będzie unikalne i limitowane. Wciąż to samo grono oceniających nie będzie miało na nią wpływu – jeśli ci sami znajomi będą oceniać Wasze wypowiedzi, Renoma nie będzie doliczała się w nieskończoność za każdym razem, kiedy klikną na przycisk reakcji.

Oczywiście to tylko przykłady. A co z przyciskiem „nie popieram”? Czy będzie on powodował spadek Renomy? Wręcz przeciwnie! Wyszliśmy z założenia, że istotą dobrej dyskusji nie jest przekonanie absolutnie wszystkich do własnych poglądów. Sam fakt, że ktoś przeczyta wypowiedź i będzie chciał ją ocenić świadczy o zaangażowaniu w wymianę opinii. Renoma doliczać się będzie również w momencie kliknięcia na przycisk „nie popieram”.

Zatem, żeby nie wyróżnić nikogo, należy zwyczajnie zignorować jego wypowiedź. Jeśli chcielibyście ją ocenić negatywnie ze względu na łamanie regulaminu, obraźliwe treści czy zwyczajny „trolling” – będzie można to zgłosić za pomocą osobnego przycisku wraz z podaniem przyczyny. Wtedy wpis taki trafi do kolejki moderacji, która następnie będzie mogła ukarać autora wpisu niezgodnego z zasadami.

Podsumowując tę sekcję – nietrudno jest nam wyobrazić sobie osoby publiczne o poglądach, które większości nie trafiają do gustu, a popiera je tylko garstka. Wielokrotnie są one jednak bardzo znane, a ich wypowiedzi śledzone z zainteresowaniem. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by również oni mieli wysoką Renomę na SejmLogu.

Pamiętajcie jeszcze o jednym… algorytmy to ważna sprawa. I pilnie strzeżona tajemnica. Nie możemy opowiedzieć o wszystkich mechanizmach i zabezpieczeniach, ale podkreślamy, że przykładamy ogromną wagę do tego, by portal odporny był na wszelkiej maści ataki i nadużycia. Tę i inne funkcjonalności gruntownie przetestujemy z najbardziej wytrwałymi i chętnymi do pomocy łowcami błędów którzy się do nas zgłoszą 🙂

Za co jeszcze doliczać się będzie Renoma? Kilka przykładów, tym razem już bez szczegółów:

 • Liczba komentarzy / liczba komentarzy w określonym wątku;
 • Staż w portalu przy założeniu pewnego, minimalnego poziomu aktywności;
 • System osiągnięć;
 • Zaangażowanie użytkowników (wejścia na profil użytkownika, na jego dyskusje, podejmowanie innych czynności);
 • Liczba wpisów i komentarzy użytkownika;
 • Ilość udostępnień treści użytkownika przez innych;
 • I wiele, wiele więcej.

Renomę można również stracić. Przykładowo za brak aktywności na portalu przez dłuższy czas – logicznym następstwem „zniknięcia z życia portalu” jest zmniejszająca się liczba interakcji z użytkownikiem, a więc spadek Renomy. Istotnym czynnikiem uderzającym w Renomę będzie także łamanie regulaminu i uprzykrzanie życia innym użytkownikom, a także kary od administracji. Przy wysokim poziomie swobody oferowanym przez SejmLoga będą to więc jednoznaczne w ocenie przypadki. Renoma otrzymana od osób zbanowanych również przepada – to kolejne zabezpieczenie przed spamerami, trollami czy mogącymi pojawić się farmami fałszywych kont.

Wskaźnik Renomy będzie znajdował się w profilu użytkownika, wraz z innymi statystykami czy osiągnięciami.

To jedynie zarys koncepcji Renomy. Pomysł będzie ewoluował i kształtował się w czasie testów oraz dzięki dyskusjom z Wami. Pamiętajcie, że SejmLog jest na wczesnym etapie tworzenia i potrzebujemy Waszej pomocy, jeśli chcemy mieć portal prawdziwie oddolny. Cenne są szczególnie dyskusje o funkcjonalnościach, Wasze wsparcie (więcej o nim na landingu) oraz wpłaty.

Zbiórka trwa. Jeśli uznacie, że warto jest wesprzeć finansowo tworzenie pierwszego, polskiego portalu społecznościowo-politycznego, wykorzystującego do maksimum potencjał internetu w celu poprawienia jakości dyskusji politycznej, to będziemy szalenie wdzięczni! Bez Was się nie uda, z Wami stworzymy coś wielkiego.

Racjonalny republikanin komentujący życie polityczne. W latach 2013-2016 współtworzył portal Żelazna Logika. Pomysłodawca i organizator serii wywiadów oraz oddolnych akcji społecznościowych. Fan rzetelności dziennikarskiej. Od 10 lat jedną nogą w Irlandii, gdzie aktywnie działał w społeczności polonijnej. Pomysłodawca inicjatywy SejmLog, założyciel Fundacji SejmLog.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.