Connect with us

Europa

Odezwa Emmanuela Macrona do wszystkich państw UE, a w niej wizja „europejskiego renesansu”

Dodano

dnia

Fot. OFFICIAL LEWEB PHOTOS/Wikimedia

W dziennikach w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej ukazał się artykuł prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Poświęcony jest nadchodzącym wyborom do Parlamentu Europejskiego i prezentuje wyzwania oraz zagrożenia, jakie czekają Unię Europejską.

Esej prezydenta Francji został w Polsce opublikowany przez „Rzeczpospolitą”. Tekst pojawił się również m.in. w niemieckim „Die Welt”, hiszpańskim „El Pais” oraz brytyjskim „Guardianie”. Emmanuel Macron przedstawia w nim zagrożenia dla Starego Kontynentu oraz prezentuje szereg propozycji reformy Unii Europejskiej.

– Obywatele Europy, jeśli pozwalam sobie zwrócić się do was bezpośrednio, to nie tylko w imieniu historii i wartości, które nas jednoczą, ale dlatego, że istnieje pilna konieczność. Za kilka tygodni wybory europejskie zadecydują o przyszłości naszego kontynentu

– rozpoczyna swoją odezwę Emmanuel Macron.

Za symbol zagrożenia dla Europy Macron uważa brexit i słabość Europy, „która nie była zdolna odpowiedzieć na potrzeby ochrony narodów w obliczu ogromnych wstrząsów współczesnego świata”.

– Jest też symbolem (Brexit – przyp. red) pułapki europejskiej. Pułapką nie jest przynależność do Unii Europejskiej; to kłamstwo i brak odpowiedzialności mogą ją zniszczyć. Kto powiedział Brytyjczykom prawdę o ich przyszłości po brexicie? Kto im mówił o utracie dostępu do rynku europejskiego? Kto wspomniał o zagrożeniach dla pokoju w Irlandii po powrocie do granicy z przeszłości?

– pisze prezydent Francji.

 

Nacjonalizm zagrożeniem dla całej Europy

Macron uważa, że nacjonalizm jest zagrożeniem dla całej Europy, ponieważ „obiecuje wszystko i nic”.

Nacjonaliści mylą się, kiedy udają, że wycofaniem się z Europy bronią naszej tożsamości; ponieważ to właśnie cywilizacja europejska nas łączy, nas wyzwala, nas chroni

– dodaje.

Prezydent uważa, że obywatele UE powinni czuć dumę z budowy Unii Europejskiej jako „sukcesu historycznego” i  „bezprecedensowego projektu pokoju, dobrobytu i wolności”.  Prezydent stawia pytania do tych, którzy czują się suwerenni wobec mocarstw i ich zasobów.

Który kraj może działać sam w obliczu agresywnych strategii wielkich mocarstw? Kto może twierdzić, że jest suwerenny, będąc sam, w obliczu cyfrowych gigantów? W jaki sposób bez euro, które jest siłą całej Unii, moglibyśmy stawiać opór kryzysom kapitalizmu finansowego?

– pyta Macron.

Dalej wymienia liczne projekty m.in. budowę dróg, ”szybki dostęp do Internetu, odnowione szkoły, „stworzenie obrony europejskiej” lub „ochronę praw społecznych” jako sukces Wspólnoty Europejskiej. Podkreśla, że „jesteśmy w momencie decydującym dla naszego kontynentu; momencie, w którym wspólnie, politycznie i kulturowo, musimy wymyśleć formę naszej cywilizacji w zmieniającym się świecie”.

 

Odnowienie Schengen i zwiększenie wydatków na obronność

Prezydent Francji postuluje utworzenie Europejskiej Agencji Ochrony Demokracji, by mogła zapewnić ochronę procesu wyborczego przed cyberprzestępczością i wszelkimi manipulacjami. Należy też zabronić finansowania europejskich partii politycznych przez obce państwa oraz usunąć z Internetu przejawy mowy nienawiści i przemocy, które godzą w poszanowanie jednostki.

– Jest to czas europejskiego odrodzenia. Dlatego też odporny na pokusy zamknięcia się w sobie i pokusy podziałów, proponuję wspólną budowę tego odrodzenia wokół trzech ambicji: wolności, opieki i postępu.

– proponuje prezydent Francji.

Jednym z kolejnych pomysłów jest modernizacja strefy Schengen poprzez rzetelne wypełnianie zobowiązań oraz dochowanie solidarności.

– Dlatego musimy odnowić strefę Schengen: wszyscy ci, którzy chcą w niej uczestniczyć, muszą wypełnić zobowiązania odpowiedzialności (ścisła kontrola granic) i solidarności (jednolita polityka azylowa, z jednakowymi zasadami przyjmowania i odmowy)

– pisze Macron.

– Wspólna policja graniczna i Europejski Urząd ds. Azylowych, ścisłe obowiązki kontroli, solidarność europejska, do której przyczynia się każdy kraj, pod zwierzchnictwem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Wewnętrznego: w obliczu migracji, wierzę w Europę, która chroni zarówno swoje wartości, jak i swoje granice

– dodaje.

Prezydent zwraca uwagę, że „te same wymogi powinny mieć zastosowanie w odniesieniu do obrony”.

–  W ciągu ostatnich dwóch lat zrobiono znaczne postępy, ale powinniśmy wskazać jasną orientację: traktat obrony i bezpieczeństwa powinien zdefiniować nasze niezbędne zobowiązania, w porozumieniu z NATO i naszymi europejskimi sojusznikami: zwiększenie wydatków wojskowych, wprowadzenie w życie klauzuli wzajemnej obrony, Europejska Rada Bezpieczeństwa z udziałem Zjednoczonego Królestwa w celu przygotowania naszych wspólnych decyzji

– wymienia przywódca Francji.

 

Godne życie i podjęcie rywalizacji ze światowymi mocarstwami

W kwestii płac Macron proponuje ustanowienie jednolitych wynagrodzeń dla pracowników migrujących do innych krajów, a podejmujących pracę w tym samym miejscu oraz europejskiego wynagrodzenia minimalnego ustalanego co roku, dostosowanego do każdego kraju. Należy tworzyć nowe miejsca pracy, finansować innowacje, aby móc stanowić konkurencję dla Stanów Zjednoczonych i Chin.  Zaznacza, że UE musi „zaktualizować” politykę handlową względem mocarstw poprzez karanie lub zakazanie działalności przedsiębiorstw, które naruszają strategiczne interesy Unii Europejskiej. Ekologia i środowisko naturalne powinno być podstawą działalności UE.

– Unia Europejska powinna określić swoje ambicje – 0 dwutlenku węgla w 2050 roku, zmniejszenie o połowę użycia pestycydów w 2025 roku – i dostosować swoją politykę do tego wymogu

– pisze Macron.

Prezydent proponuje, żeby „zawrzeć pakt przyszłości” z Afryką np. inwestycje na tzw. Czarnym Lądzie, partnerstwo między uniwersytetami, edukację oraz dalszy rozwój.

Źródło:
Rzeczpospolita
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.