Connect with us

Polska

Puls Biznesu: JP Morgan z megagrantem

Dodano

dnia

© Robert Lamb (cc-by-sa/2.0)
Zdjęcie © Robert Lamb (cc-by-sa/2.0)

Jak podaje Puls Biznesu, bank JP Morgan podpisał umowę na dotację z rządu na kwotę 20,2 mln złotych. Z tych pieniędzy ma powstać oddział w Warszawie zatrudniający ponad 3000 pracowników. Dotychczas w branży centrów usług większą dotację od rządu dostała tylko firma IBM w 2010 r. (31,5 mln zł). Zgodnie z powyższymi założeniami dofinansowanie wyniesie 550 zł miesięcznie na jednego pracownika przez okres 1 roku.

JP Morgan jest jedną z najstarszych instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych. Podczas swojej ponad 200-letniej historii wypracowała sobie pozycję wiodącej na świecie firmy świadczącej usługi finansowe z aktywami o wartości 2,6 biliona USD. Jest liderem w bankowości inwestycyjnej, usługach finansowych dla konsumentów i małych firm, bankowości komercyjnej, a także w przetwarzaniu transakcji finansowych i w zarządzaniu aktywami.

 

JP MORGAN W POLSCE

Przypomnijmy, iż decyzję o sprowadzeniu banku JP Morgan do Polski podjął w 2017 r. ówczesny Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki. Swoją decyzję komentował we wrześniu w Radiowej Trójce:

Mogę potwierdzić, że tak jest. My te rozmowy żmudne i trudne, prowadzimy od wielu miesięcy, ale tak, ta klamka już zapadła i rzeczywiście największy bank świata, którego kapitalizacja wynosi 330 miliardów dolarów, największy pod względem wartości bank świata, jeden z najbardziej dynamicznych, rzeczywiście utworzy swoją siedzibę w Polsce – skomentował.

W ciągu najbliższych paru lat będzie tutaj już pracowało kilka tysięcy nowych osób z kompetencjami takimi jak zarządzanie danymi, zarządzanie ryzykiem kredytowym, łańcuchami dostaw, czyli kompetencje matematyczne, statystyczne, ale też w dużym stopniu inżynierskie i zarządcze. To mnie bardzo cieszy, bo to są lepiej płatne miejsca pracy. To jest ogromny sukces, bo to trochę taki „Mercedes” w sektorze usług – dodał Wicepremier.

 

WICEMARSZAŁEK TYSZKA KRYTYKUJE

„Zagraniczne korporacje o wątpliwej reputacji mogą liczyć na supergranty od rządu (tu ponad 20 mln zł), a tymczasem nasi rodzimi mikroprzedsiębiorcy nie mogą od ponad dwóch lat doczekać się małego ZUSu. A to przecież polscy przedsiębiorcy, a nie zagraniczne korporacje utrzymują rząd” – komentował na profilu społecznościowym wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

 

JP MORGAN WSPÓŁWINNY KRYZYSU BANKOWEGO?

„W Polsce otworzy biuro JP Morgan. Huuuraaaa! Cieszy się rząd a „totalna” opozycja, krytykująca wszystko, się nie cieszy ale tylko dlatego, że też po cichu uważa to za sukces rządu. No to ja zebrałem kilka informacji. O roli Johna Pierponta Morgana w budowie obecnego systemu bankowego pisał nie będę. Tylko kilka informacji z ostatnich lat kryzysu, który wywołał system stworzony przez Johna Pierponta” – pisał niemal przed rokiem Robert Gwiazdowski.

 

Magister Stosunków Międzynarodowych. Konserwatysta oraz zwolennik wolnego rynku i demokracji bezpośredniej. Dyrektor biura poselskiego Pawła Szramki w Toruniu.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.