Connect with us

Europa i Świat

Putin: Wycofanie się Stanów Zjednoczonych z paktu INF nie pozostanie bez odpowiedzi Rosji

Dodano

dnia

Fot. Kremlin.ru / Wikimedia

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że decyzja USA o wycofaniu się z traktatu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu będzie miała swoja odpowiedź ze strony Rosji.

– […] bezwarunkowo nie może pozostać i nie pozostanie bez odpowiedzi Rosji

– oświadczył prezydent Rosji na temat możliwego wycofania się USA z postanowień traktatu z 1987 roku.

Traktat INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) został zawarty 8 grudnia 1987 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim. Przewiduje on likwidację arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) oraz zakazuje produkcji, przechowywania i używania tego typu broni.

Prezydent Władimir Putin omówił z kierownictwem resortu obrony możliwe reakcje Rosji na ewentualne wycofanie się Stanów Zjednoczonych z INF. Prezydent zaznaczył, że Rosja jest gotowa rozmawiać z Waszyngtonem o układzie INF oraz wyraził nadzieję, że strona amerykańska odniesie się do tego z „pełną odpowiedzialnością”.

 

Trump: USA rozważa wycofanie się z układu INF

20 października 2018 roku prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował o planach wycofania się USA z traktatu INF. Uzasadniał, że jest on notorycznie łamany przez stronę rosyjską. Rosja zaprzecza oskarżeniom o łamanie paktu.

31 października sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oznajmił, że układ INF jest nieskuteczny, jeżeli przestrzega go tylko jedna strona. Stoltenberg podkreślił, że Stany Zjednoczone w pełni go respektują i wskazał na Rosję jako państwo odpowiedzialne za łamanie postanowień traktatowych.

 

Już w 2005 roku Rosja zgłaszała swoje uwagi dotyczące postanowień, argumentując, że Państwa sąsiadujące z Rosją rozbudowują swoje arsenały rakietowe, na co Rosja nie może odpowiedzieć w podobny sposób. Kilka lat później władze rosyjskie informowały, że wycofają się z układu INF, jeśli dojdzie do rozwoju amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie.

Źródło:
PISM.pl, Polsatnews.pl
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.