Polska
Stanisław Michalkiewicz odczytał w Sejmie notatkę MSZ ws. ustawy 447 [WIDEO]
W Sejmie odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Konfederacji. Wziął w niej udział także Stanisław Michalkiewicz, który przyznał, że jest w posiadaniu notatki MSZ ws. ustawy 447.
W konferencji prasowej, która odbyła się w Sejmie wzięli udział: Grzegorz Braun, Robert Winnicki, Tomasz Kalinowski, Robert Bąkiewicz oraz Stanisław Michalkiewicz. Ten ostatni przyznał, że jest w posiadaniu notatki MSZ ws. ustawy 447 dotyczącej żydowskiego mienia bezspadkowego w Polsce.
„Ta notatka pochodzi z 25 października ubiegłego roku, a dotyczy rozmowy jaka odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z udziałem pana ambasadora Chodorowicza, który jest pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych do spraw kontaktów z diasporą żydowską z panem Tomaszem Yazdgerdi – jego amerykańskim odpowiednikiem, pełnomocnikiem Departamentu Stanu” – powiedział Stanisław Michalkiewicz.
Po chwili publicysta przyznał, że przedstawi najważniejszy jego zdaniem akapit dokumentu. „Rozmówca pana ambasadora Chodorowicza <<konsekwentnie podkreślał, że zdaje sobie sprawę, iż sprawa restytucji musi być rozpatrywana w horyzoncie czasowym 2019 roku, jako roku wyborczego w Polsce z podstawowym terminem w postaci wyborów do Parlamentu na jesieni 2019 roku. Podkreślił, że strona amerykańska jest zainteresowana, aby w okresie do wyborów parlamentarnych w Polsce, a jednocześnie do momentu przekazania do Kongresu raportu w ramach ustawy Just, strona polska w konkretny sposób posunęła kwestię restytucji do przodu>>”– czytał Stanisław Michalkiewicz.
„Postęp w kwestii restytucji zdefiniował jako przystąpienie przez stronę polską do procesu prowadzącego do definitywnego rozwiązania kwestii restytucji, który to z kolei rozumiał jako podjęcie rozmów z przedstawicielami społeczności żydowskich, przede wszystkim negocjacji o charakterze finansowym, mających na celu ustalenie konkretnych kwot możliwych rekompensat, które jego zdaniem mogą mieć częściowy charakter. Podkreślił, że strona amerykańska nie oczekuje i nie spodziewa się działań legislacyjnych w określonym wyżej horyzoncie czasowym, natomiast uważa za możliwe konkretne rozmowy i działania niemające wymiaru publicznego i formalnego” – kontynuował.
Najnowsze komentarze