Connect with us

Europa

Verhofstadt: wzrost nacjonalizmu i populizmu efektem mediów społecznościowych

Dodano

dnia

© European Union 2017 - European Parliament/CC BY-NC-ND 2.0/Flickr
© European Union 2017 - European Parliament/CC BY-NC-ND 2.0/Flickr

Szef liberałów w Parlamencie Europejskim w wywiadzie dla niemieckiego „Die Welt” podkreślał, że nadchodzące wybory będą walką nie tylko o zablokowanie populistów i nacjonalistów, ale także o przełamanie stagnacji UE, która doprowadziła do zmiany nastrojów społecznych. Guy Verhofstadt przekonywał, że jest jednym z największych eurosceptyków w UE, ponieważ często wskazuje, co we Wspólnocie działa źle lub nie działa wcale.

Guy Verhofstadt podzielił się również opinią na temat kierunku, w którym powinna zmierzać Unia Europejska. Zdaniem polityka, nadzieję na odrodzenie Wspólnoty widzi w „trzecim pokoleniu przywódców” i Emmanuelu Macronie. Jak przekonywał szef liberałów w Parlamencie Europejskim, wizja Unii Europejskiej „stojącej samodzielnie na swych nogach w świecie mocarstw, w którym europejskie państwa narodowe nie dałyby rady samodzielnie chronić swych interesów i modelu życia” – jest mu bliska.

Verhofstadt: zablokować populistów i nacjonalistów

Guy Verhofstadt w rozmowie z „Die Welt” zaznaczył, że najbliższe wybory będą batalią o zatrzymanie sił politycznych, które zamiast integracji Unii Europejskiej deklarują wzmacnianie znaczenia państw narodowych. Zdaniem polityka, jest to działanie zorientowane na „niszczenie Unii Europejskiej”.

– Nie chodzi tylko o zablokowanie populistów czy nacjonalistów, ale również o przełamanie obecnego status quo oraz stagnacji, która uniemożliwia Unii debatę o poważnych reformach. A jeśli tych reform nie będzie, to za pięć, dziesięć lat już naprawdę przejmą nas przeciwnicy Unii. Wprawdzie zaczęli ostatnio opowiadać, że chcą ją zmieniać od środka, a nie niszczyć, ale na to samo wychodzi, bo odwrót od integracji to niszczenie UE

– podkreślał.

Verhofstadt: populizm i nacjonalizm efektem mediów społecznościowych

Interesującą opinią Guy Verhofstadt podzielił się w odpowiedzi na pytanie redaktora „Deutsche Welle” o przyczyny wzrostu nastrojów „populistycznych”. Zdaniem polityka, odpowiedzialność za to spoczywa na braku kontroli nad mediami społecznościowymi. W opinii Verhofstadta, nieprostowanie kłamstw i manipulacji – choćby na Facebooku – doprowadziło do zmiany nastrojów społecznych.

– To media społecznościowe, które są wykorzystywane do nadużyć politycznych i wyborczych. To nieprostowane kłamstwa, język nienawiści, inne manipulacje, dla których zwalczania np. Facebook zrobił bardzo niewiele. A skoro samoregulacja nie działa, my musimy nad tym pomyśleć. A drugi powód to brak odwagi przywódców, by konfrontować się z populistami, albo przeciwnikami demokracji liberalnej. W Europejskiej Partii Ludowej dopiero teraz zaczęła się rozmowa o Viktorze Orbanie, bo swą akcją plakatową zaatakował Jeana-Claude’a Junckera. A co było, gdy już dawno atakował George’a Sorosa, autorkę europarlamentarnych raportów o Węgrzech Judith Sargentini albo mnie? Nic, bojaźliwie trzymali nad nim parasol

– przekonywał.

Źródło:
Deutsche Welle
6 komentarzy

1 Komentarz

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.