Connect with us

Polska

We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce zakończono klasyfikację absolwentów

Dodano

dnia

Anna Zalewska/Fot. Kancelaria Sejmu RP/Domena publiczna/Flickr
Anna Zalewska/Fot. Kancelaria Sejmu RP/Domena publiczna/Flickr

„We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce zakończono klasyfikację absolwentów. Tym samym 270 tys. tegorocznych absolwentów szkół już w najbliższy poniedziałek, 6 maja br. przystąpi do egzaminu maturalnego” – podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Klasyfikacja uczniów była zagrożona ze względu na strajk nauczycieli, który rozpoczął się 8 kwietnia. Rząd przyjął nawet specjalną ustawę, zgodnie z którą do sklasyfikowania uczniów zobowiązani byli dyrektorzy. Wcześniej ZNP ogłosiło jednak zawieszenie protestu do września, zaś przedstawiciele związku zapewnili, że klasyfikacja się odbędzie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podaje, że wszyscy uczniowie zostali sklasyfikowani. Oznacza to, że matury odbędą się bez przeszkód.

„To ogromna radość, wielka ulga, że wszyscy uczniowie przystąpią do matury. Teraz mocno trzymamy za nich kciuki” – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

W większości liceów ogólnokształcących i techników w Polsce końcowej klasyfikacji dokonali nauczyciele na podstawie uchwały rady pedagogicznej. Jedynie w 200 szkołach dokonanego tego na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o systemie oświaty i ustawy – Prawo oświatowe, zgodnie z którymi zagwarantowano uczniom ukończenie szkoły na wypadek, gdyby zakłócona została realizacja zadań i kompetencji ustawowych organów szkoły. Tam zamiast rady pedagogicznej obowiązek w zakresie oceniania, klasyfikowania, promowania uczniów przejął dyrektor szkoły.

Sesja główna tegorocznego egzaminu maturalnego potrwa od 6 do 25 maja 2019 r.

Czytaj więcej: Klasyfikacja absolwentów we wszystkich szkołach

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.