Connect with us

Polska

Andrea Mitchell z NBC powiedziała, że powstańcy z getta walczyli z „polskim i nazistowskim reżimem”

SejmLog

Dodano

dnia

Andrea Mitchell, dziennikarka amerykańskiej telewizji NBC, podczas relacji ze szczytu bliskowschodniego w Warszawie, oświadczyła, że powstańcy z getta żydowskiego walczyli z „polskim i nazistowskim reżimem”.

Andrea Mitchell przybyła do Polski, by zdać relację ze szczytu bliskowschodniego, który odbywa się w naszym kraju. Na miejscu przeprowadziła m.in. wywiad z wiceprezydentem USA, Mike’m Pence’m. Wieczorem, podczas „setki” dla swojego pracodawcy, wypowiedziała słowa, które wprawiły w zdumienie Polaków. Dziennikarka oświadczyła bowiem, że Mike Pence oraz jego małżonka złożyli wizytę w dawnym getcie warszawskim, gdzie „w czasie powstania w 1943 r. Żydzi „przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

Słowa, które wypowiedziała Andrea Mitchell odbiły się szerokim echem w naszym kraju. Co ciekawe, swoje stanowisko wobec tej wypowiedzi zajęli przedstawiciele społeczności żydowskiej. M.in. Jonny Daniels oraz Szewach Weiss.

– Jest to obsceniczne i wysoce obraźliwe, zarówno dla Polaków, jak i Żydów, którzy dzielnie walczyli przeciwko niemieckim nazistom podczas powstania w getcie warszawskim. Pełne przeprosiny absolutnie należą się tym, którzy walczyli i tym, których obwinia się bezpodstawnie – napisał Daniels na Twitterze.

Weiss stwierdził z kolei, że trzeba wyjaśnić, na jakiej podstawie Andrea Mitchell wypowiedziała takie słowa. Były ambasador Izraela w Polsce, odnosząc się do wypowiedzi dziennikarki, „zaznaczył, że w tamtym czasie działały polski rząd w Wielkiej Brytanii, podziemna Armia Krajowa, Armia Ludowa, partyzanci pod kontrolą obu tych armii”.

– Jest wojna antyhitlerowska, antyfaszystowska. Polski naród jest ofiarą faszyzmu i hitleryzmu. Naród żydowski jest totalną ofiarą. Są zjawiska, ludzkie, cudowne, moralne – sprawiedliwi wśród narodów świata, którzy uratowali mnie i moja rodziną. Są niestety zjawiska szmalcowników. Wszystko było – powiedział Weiss.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.