Connect with us

Polska

Gwiazdowski pisze list do prezesa TSUE

Dodano

dnia

Robert Gwiazdowski/Fot. Polska Fair Play/Facebook
Robert Gwiazdowski/Fot. Polska Fair Play/Facebook

Robert Gwiazdowski napisał list do prezesa TSUE ws. przełożenia ogłoszenia stanowiska rzecznika Generalnego Trybunału. Decyzja ma być znana na 3 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Gwiazdowski zwraca uwagę, że stanowisko TSUE będzie wykorzystywane przez obozy polityczne, niezależnie od wartości merytorycznej. Jak przekonuje lider Polski Fair Play, ta sytuacja z pewnością przyczyni się do osłabienia autorytetu TSUE w oczach polskich wyborców. Ponadto Gwiazdowski zwraca uwagę na trzy aspekty:

  • Zmiany w polskim sądownictwie naruszają prawo polskich obywateli do dobrego prawa – wynikające z art. 41 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, są wątpliwe w świetle Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, naruszają standardy zarówno kontynentalnej doktryny Rechsstadt jak i anglosaskiej doktryny „rule of law”.
  • Zgłoszony przez przedstawiciela polskiego Prokuratora Generalnego pod koniec rozprawy przed Trybunałem w dniu 19.03.2019 wniosek o wyłączenie Pana Prezesa z orzekania w sprawie, to rozpaczliwa próba odwracania uwagi polskiej opinii publicznej od istoty spodziewanego rozstrzygnięcia.
  • Wypowiedzi polityków partii rządzącej i przedstawicieli rządu sugerujące, że strona polska uzna wyrok lub nie w zależności od tego, jaki on będzie, to podważanie istoty europejskiego wymiaru sprawiedliwości.

Gwiazdowski o polaryzacji opinii

Jak pisze w liście Robert Gwiazdowski, obie strony sporu politycznego w Polsce starają się „podgrzewać” konflikt i na bazie tego polaryzować społeczeństwo. Lider Polski Fair Play stanowczo protestuje przeciwko porównywaniu działań polskiego rządu do zachowań władz komunistycznych wobec robotników w 1976 roku.

„Porównanie działań obecnego polskiego rządu wobec sędziów i prokuratorów do prześladowań robotników przez komunistyczny rząd i komunistycznych sędziów w 1976 roku po robotniczych strajkach przeciwko działaniom komunistycznej władzy, było obraźliwe w stosunku do uczestników ówczesnych wydarzeń, którzy byli bici, więzieni, pozbawieni możliwości zarobkowania, których rodziny były poddawane represjom”

– pisze w liście.

Gwiazdowski: to nie będzie służyło ani Polsce, ani Unii Europejskiej

„Nawet w przypadku wygranej w wyborach dzisiejszej opozycji, radykalizacja nastrojów nieznacznej mniejszości, która dziś jest nieznaczną większością, nie będzie służyła ani Polsce, ani Unii. Dlatego ogłoszenie stanowiska Rzecznika TSU kilka dni później, gdy główne partie i opinia publiczna będą już zajęte analizą wyników wyborów, byłoby rozwiązaniem ze wszech miar lepszym”

– dodaje.

List został opublikowany na stronie internetowej Polski Fair Play.

Źródło:
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.