Connect with us

Polska

Jak głosowali polscy europosłowie w sprawie ACTA2? Sprawdziliśmy

SejmLog

Dodano

dnia

Parlament Europejski/Fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, znaną jako ACTA2. To było ostateczne głosowanie. Zdaniem krytyków tego rozwiązania, pomysł wprowadzi cenzurę w Internecie. Za przyjęciem dyrektywy było 348 europosłów, przeciwko głosowało 274. Sprawdziliśmy, jak głosowali polscy europosłowie w sprawie ACTA2.

Duże platformy internetowe nie powinny już mieć możliwości zarabiania na treściach tworzonych przez dziennikarzy i artystów bez ich sprawiedliwego wynagradzania. Te nowe przepisy o prawach autorskich są specjalnie dostosowane do realiów epoki cyfrowej i dotyczą takich platform jak YouTube, Facebook i Google News.

„Osiągnęliśmy naprawdę dobre porozumienie” – powiedział poseł do PE Axel Voss, który prowadził negocjacje w imieniu Parlamentu. Ten niemiecki poseł z grupy PPE określił je jako „dobry i wyważony kompromis”, powiedział jednak, że takie kwestie jak odpowiedzialność platform mogą wymagać dalszych prac w przyszłości.

Europosłowie przyjęli projekt, który forsował niemiecki eurodeputowany Axel Voss. Platformy internetowe i aplikacje, w których użytkownicy mogą publikować treści, muszą „dołożyć wszelkich starań”, aby pozyskać licencje na wszystko, co użytkownicy mogą przesłać – czyli całą twórczość chronioną prawem autorskim na świecie.

Jeśli sąd uzna, że wysiłki platformy w zakresie filtrowania treści i pozyskiwania licencji były niewystarczające, platforma będzie bezpośrednio odpowiedzialna za naruszenia prawa autorskiego przez użytkowników.

Jak głosowali polscy europosłowie ws. ACTA2?

Za przyjęciem ACTA2 głosowali: Kazimierz Ujazdowski, Danuta Hübner (PO), Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO), Barbara Kudrycka (PO), Julia Pitera (PO), Bogdan Zdrojewski (PO), Tadeusz Zwiefka (PO).

Przeciwko ACTA2 głosowali: Ryszard Czarnecki (PiS), Anna Fotyga (PiS), Beata Gosiewska (PiS), Czesław Hoc (PiS), Marek Jurek (Prawica RP), Karol Karski (PiS), Sławomir Kłosowski (PiS), Zdzisław Krasnodębski (PiS), Urszula Krupa (niezależna), Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Ryszard Legutko (PiS), Bolesław Piecha (PiS), Mirosław Piotrowski, Tomasz Poręba (PiS), Jadwiga Wiśniewska (PiS), Kosma Złotowski (PiS), Robert Iwaszkiewicz (KORWiN), Michał Marusik (KNP), Stanisław Żółtek (KNP), Jacek Saryusz-Wolski (niezrzeszony), Dobromir Sośnierz (Wolność), Andrzej Grzyb (PSL), Krzysztof Hetman (PSL), Danuta Jazłowiecka (PO), Jarosław Kalinowski (PSL), Czesław Siekierski (PSL), Adam Szejnfeld (PO), Róża Thun und Hohenstein (PO), Lidia Geringer de Oedenberg (SLD), Adam Gierek (Unia Pracy), Michał Boni (PO), Marek Plura (PO).

Wstrzymali się od głosu: Bogusław Liberadzki (SLD), Janusz Zemke (SLD-UP).

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

9 komentarzy

9 Comments

 1. Avatar

  V

  1 kwietnia 2019 at 18:52

  A glosujacy za Kazimierz Ujazdowski nie jest przypadkiem z PiS?

 2. Avatar

  Sylwia

  28 marca 2019 at 14:09

  pan Plura głosował za Acta!!!!!!!!!! potem stwierdził że się pomylił/

 3. Avatar

  Wiktoria

  27 marca 2019 at 18:36

  Po co wgl te ACTA 2?! To będzie koniec internetu jeśli to wyjdzie i youtube zostanie ocenzurowany,możecie się spodziewać najazdu hakerów z całego świata NIE.DAMY.SIĘ.ZNISZCZYĆ

 4. Avatar

  Anon

  26 marca 2019 at 22:49

  Rozliczymy. WSZYSTKICH.
  MY NIE ZAPOMINAMY.
  MY NIE PRZEBACZAMY.
  SPODZIEWAJCIE SIĘ NAS.

 5. Avatar

  sPOnsoros

  26 marca 2019 at 20:22

  widze tu komentarze trolli z PO ,co to nie maja wyboru miedzy PIS a PO -maglowanie umysłu lemingom mozecie robic ,ale nie mnie POstkomuchy !!
  Jestem za PIS ,bo wreszcie jest rzad,ktory dotrzymuje słowa !!

 6. Avatar

  Konfederacja

  26 marca 2019 at 19:56

  PO PIS SLD PSL to jedno i to samo, jedna wielka klika. Każdy głos oddany na te partie to głos stracony i dążenie do upadku Państwa Polskiego, czego doświadczamy od ponad 15 lat. Jedyny słuszny głos to głos oddany na Konfederację – tylko ludziom z tego ugrupowania zależy na dobrobycie i niepodległości Polski i Polaków. POPIS udaje, że walczy między sobą, a tak naprawdę różni ich bardzo niewiele i rządy POPIS zmierzają tylko w jednym kierunku – katastrofy.

 7. Avatar

  Morir

  26 marca 2019 at 17:41

  i nie Bogdan Zwiefka, tylko Tadeusz Zwiefka. Poprawcie te błędy…

 8. Avatar

  Muerte

  26 marca 2019 at 17:36

  Iwaszkiewicz jest z partii KORWiN, a nie KNP.

 9. Avatar

  bohun

  26 marca 2019 at 16:20

  same cwele z PO oczywiscie „ZA” i na kogo tu głosowac? Za bolszewikami z PiS czy sprzedawczykami z PO

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.