Connect with us

Polska

Kołodziejczak usłyszał zarzuty. Prezesowi AGROunii postawiono „zarzut brania czynnego udziału w zbiegowisku”

Dodano

dnia

Michał Kołodziejczak/Fot. profil Michała Kołodziejczaka na Facebooku
Michał Kołodziejczak/Fot. profil Michała Kołodziejczaka na Facebooku

Dwa tygodnie temu AGROunia zablokowała w godzinach porannych plac Zawiszy w Warszawie. Manifestujący rozłożyli na ulicy słomę, świńskie łby i rozsypali jabłka. Protestujący domagali się spełnienia 7 postulatów. Jak informuje tvnwarszawa.pl, prezesowi AGROunii postawiono zarzuty w tej sprawie.

Rolnicy podkreślali, że walczą, ponieważ są odcinani od rynków sprzedaży. Zapowiadali również, że jeśli nic się nie zmieni, podobne akcje protestacyjne będą organizować częściej.

Prezesowi AGROunii postawiono zarzuty z art. 288 kodeksu karnego – zniszczenie mienia w postaci nawierzchni jezdni oraz sygnalizatora przy ul. Grójeckiej, a także zarzut brania czynnego udziału w zbiegowisku.

AGROunia i Michał Kołodziejczak

Jak pisze Radio ZET, Kołodziejczak to były radny miasta i gminy Błaszki (woj. łódzkie) wybrany z list Prawa i Sprawiedliwości. Na początku 2018 roku utworzył Unię Warzywno-Ziemniaczaną, która protestowała przeciwko polityce rządów PiS, dotyczącej np. walki z wirusem ASF. Rolnicy blokowali kilkakrotnie drogi. Następnie Kołodziejczak utworzył nowe ugrupowanie – Agrounia. Michał Kołodziejczak przekonuje, że ma ona zjednoczyć rolników ze wszystkich branż.

„Organizujemy się bazując na potencjale uczestników projektu, jesteśmy niezależni od zewnętrznych wpływów a finansowanie naszych działań pochodzi z dobrowolnych wpłat osób zaangażowanych w nasz projekt”

– czytamy na stronie internetowej AGROunii.

„Rolnictwo to ostatni bastion polskiego kapitału w gospodarce. Siłą naszego rolnictwa są bowiem gospodarstwa rodzinne, które produkują zdrową i wysoką jakościowo żywność. Naszym celem jest obrona rynku krajowego i ochrona naszych rodzin. Nasze dzieci zasługują na to, abyśmy zapewnili im bezpieczną przyszłość”

– czytamy dalej.

„Rolnictwo to ostatni bastion polskiego kapitału w gospodarce. Siłą naszego rolnictwa są bowiem gospodarstwa rodzinne, które produkują zdrową i wysoką jakościowo żywność. Naszym celem jest obrona rynku krajowego i ochrona naszych rodzin. Nasze dzieci zasługują na to, abyśmy zapewnili im bezpieczną przyszłość”

– dodawali członkowie AGROunii w tekście zachęcającym do wpłat na pokrycie kosztów protestu.

Czego chcą rolnicy i AGROunia?

  1. Wprowadzenia przepisów nakładających na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązku oferowania do sprzedaży produktów rolno-spożywczych z minimalnym udziałem 51% produktów pochodzenia i produkcji krajowej.
  2. Graficznego znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia produktu.
  3. Nałożenia na Rosję embarga na sprzedaż do Polski węgla kamiennego – do czasu zniesienia przez Rosję ograniczeń w eksporcie polskich owoców i warzyw.
  4. Reformy Izb Rolniczych.
  5. Audytu rolniczych związków zawodowych i funduszy promocji żywności oraz reformy tych instytucji.
  6. Wprowadzenia ustawowego zakazu komercjalizacji ujęć wody oraz potraktowanie wody jako strategicznego surowca do produkcji żywności.
  7. Podjęcia natychmiastowej interwencji państwa w celu uratowania rynku trzody chlewnej.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

1 Komentarz

1 Komentarz

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.