Connect with us

Polska

Kukiz’15 chce potwierdzenia złotego jako polskiej waluty

Damian Wasilewski

Dodano

dnia

fot. Kancelaria Sejmu/Paweł Kula

Klub Kukiz’15 wraz z Prawicą Rzeczypospolitej złożył wspólny projekt uchwały w sprawie potwierdzenia złotego jako polskiej waluty. Uchwała jest odpowiedzią na propozycje Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej.

PO wzięła wepchnięcie Polski do strefy euro na sztandary, a deklaracje premiera Morawieckiego w tym zakresie są cokolwiek niejasne. Tymczasem własna waluta i suwerenna polityka pieniężna są warunkiem konkurencyjności naszej gospodarki i potencjalnie szybszego rozwoju w przyszłości. Euro jest projektem czysto politycznym. Miało doprowadzić do zbliżenia poziomu gospodarek europejskich, tymczasem przyczyniło się do utraty konkurencyjności przez państwa południowe. Problemy gospodarcze Francji też są w dużym stopniu spowodowane przez euro. Strefa euro nie stanowi bowiem i nie będzie stanowić tzw. optymalnego obszaru walutowego” – napisał na swoim profilu społecznościowym wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz’15).

„Tym, którzy powtarzają, że zobowiązaliśmy się do przyjęcia euro w traktacie akcesyjnym, przypomnijmy, że Szwedzi mieli identyczne zobowiązanie ale w referendum 2003 r. zdecydowali o pozostaniu przy własnej walucie. Od tego czasu gospodarka Szwecji rozwija się znacznie szybciej niż gospodarki państw strefy euro. Treść uchwały: „Sejm Rzeczypospolitej wzywa rząd do niepodejmowania żadnych działań i nieskładania żadnych deklaracji na forum międzynarodowym zakładających rezygnację Polski z naszej narodowej waluty, złotego. Sejm przypomina, że stanowisko Rzeczypospolitej w tej sprawie określa art. 227 ust. 1 Konstytucji i to z niego powinna wynikać polityka władz państwowych– przypomniał.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.