Connect with us

Polska

Ile Niemcy są winne Polsce za szkody wyrządzone II wojną światową? Posłowie badają sprawę

SejmLog

Dodano

dnia

Arkadiusz Mularczyk fot. Kancelaria Sejmu RP/CC BY 2.0
Arkadiusz Mularczyk fot. Kancelaria Sejmu RP/CC BY 2.0

Dziś w Sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. W składzie zespołu znajdziemy szesnastu posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz jednego senatora Platformy Obywatelskiej.

Zadania, jakie stawia przed sobą zespół to między innymi: analiza i gromadzenie dokumentacji dotyczącej wysokości oraz trybów dochodzenia odszkodowania za szkody wyrządzone Polsce w trakcie II wojny światowej; oszacowanie wysokości szkód poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej; zarówno w wyniku działań wojennych, jak i okupacji niemieckiej; analiza prawnych możliwości dochodzenia od Niemiec odszkodowań za szkody wyrządzone Polsce w trakcie II wojny światowej; bieżące monitorowanie krajowych i zagranicznych publikacji dotyczących odpowiedzialności za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej; gromadzenie dokumentacji, która stanowić może podstawę dochodzenia od Niemiec odszkodowań za szkody wyrządzone Polsce w trakcie II wojny światowej oraz organizacja w Sejmie konferencji dotyczących zadań Zespołu.

Kwestia reparacji wojennych wielokrotnie stanowiła przedmiot sporu między politykami. Temat był już podejmowany w tej kadencji Sejmu. Do wysunięcia roszczeń przekonywali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Odmiennego zdania byli posłowie Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej, którzy zwracali uwagę, że kwestia pogorszy nasze dobre relacje z zachodnim sąsiadem.

Z perspektywy 70 lat możemy powiedzieć, że politykę Niemiec wobec Polski można zobrazować jak grę na przemilczenie, przedawnienie, zapomnienie.

„Do dziś nie został zawarty pomiędzy Polską a Niemcami żaden traktat pokojowy kończący II wojnę światową, który dokonywałby rozliczenia Niemiec wobec Polski. Nigdy też nie rozliczono się z wywiezionych z naszego kraju dzieł sztuki i dóbr kultury” – zwracał uwagę przewodniczący zespołu, poseł Arkadiusz Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość).

ILE NIEMCY SĄ WINNI POLSCE?

 

Źródło:

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.