Europa i Świat
Henrikh Mkhitaryan nie zagra w finale LE. Polityka ponad sportem
Henrikh Mkhitaryan, zawodnik piłkarskiego Arsenalu Londyn oraz były piłkarz Manchesteru United nie będzie mógł wystąpić w finale Ligi Europy w azerskim Baku, który jest zaplanowany na 29 maja 2019 roku. Powodem jest konflikt państwowy na linii Azerbejdżan – Armenia.
Mkhitaryan pochodzenia ormiańskiego, nie zagra w meczu finału Ligi Europy. Spotkanie finałowe odbędzie się w stolicy Azerbejdżanu pomiędzy Arsenalem Londyn a Chelsea Londyn. Głównym powodem jest konflikt azersko-ormiański.
„Wykorzystaliśmy wszelkie dostępne możliwości, aby Micki mógł odbyć podróż z drużyną do Baku, jednak po rozmowie z zawodnikiem oraz jego rodziną, zdecydowaliśmy o pozostaniu Henricha w Londynie” – poinformował Arsenal Londyn na swojej stronie internetowej za pośrednictwem kanonierzy.com.
„Wystosowaliśmy do UEFA odpowiednie pismo, w którym wyrażamy głębokie rozczarowanie tą sytuacją. Jestem nam bardzo przykro, że piłkarz opuści finał europejskich pucharów, w sytuacji, która tak rzadko zdarza się w piłkarskiej karierze” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez kanonierzy.com
Konflikt o Górski Karabach
Zbrojny konflikt pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią trwał od 1988 roku do 1994 roku. Kością niezgody był Górski Karabach, na którym zamieszkiwała większość populacji narodowości ormiańskiej. Już w latach 60. XX wieku Armeńska Socjalistyczna Republika Radziecka zabiegała o włączenie Górskiego Karabachu w swoje granice. Jednak działania te nie przyniosły skutku.
W 1992 roku azerski parlament odebrał Górskiemu Karabachowi status obwodu autonomicznego. Odpowiedzią było ogłoszenie niepodległości Górskiego Karabachu przez karabaskich Ormian. Wiosną 1994 roku obydwie strony doszły do pewnego porozumienia i podpisano akt zawieszenia broni. Rozejm z 1994 jest systematycznie naruszany przez obydwa państwa.
W wyniku konfliktu zginęło około 11 tys. Azerów i 6 tys. Ormian. Ponadto około 750 tys. osób zostało przesiedlonych.
Konflikt spowodował zamrożenie stosunków pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem, w tym wymianę handlową oraz swobodne przekroczenie granic przez tamtejszą społeczność.
1 Komentarz