Connect with us

Europa

Ukraina. Parlament odrzucił projekt zmian w ordynacji wyborczej

Dodano

dnia

Fot. ВАДИМ ЧУПРИНА/ Wikimedia

Rada Najwyższa Ukrainy odrzuciła rozpatrzenie projektu zmian w ordynacji wyborczej, którego autorem był nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski. Za zmianami opowiedziało się zaledwie 96 posłów.

Na środowym, zwołanym w trybie nadzwyczajnym, posiedzeniu parlamentu przedstawiciele społeczeństwa ukraińskiego mieli zająć się projektem ustawy o zmianie ordynacji wyborczej i projektem o wniesieniu zmian do ustawy o zakupach publicznych, który mógłby pozwolić na sfinansowanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Przypomnijmy, że Zełenski wyznaczył we wtorek przedterminowe wybory na 21 lipca za pomocą dekretu.

Projekt zmiany ordynacji wyborczej zakładał wprowadzenie proporcjonalnego systemu wyborczego, a także obniżenie progu wyborczego z 5 do 3%. Za zmianą ordynacji wyborczej było jedynie 92 deputowanych. Na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu ukraińskiego liczącego 460 miejsc, obecnych było 240 posłów.

Ordynacja wyborcza w Ukrainie

Ordynacja wyborcza w wyborach do parlamentu Ukrainy jest podzielona na dwie części, gdzie 225 miejsc jest wybieranych w formule proporcjonalnej (listach partyjnych – przyp.red), z kolei druga połowa – w okręgach jednomandatowych.  W wyborach parlamentarnych z 2014 roku frekwencja wyniosła 52,42%.

Źródło:
TVN24
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.