Connect with us

Europa i Świat

Henrikh Mkhitaryan nie zagra w finale LE. Polityka ponad sportem

Dodano

dnia

Fot. Clément Bucco-Lechat/ Wikimedia

Henrikh Mkhitaryan, zawodnik piłkarskiego Arsenalu Londyn oraz były piłkarz Manchesteru United nie będzie mógł wystąpić w finale Ligi Europy w azerskim Baku, który jest zaplanowany na 29 maja 2019 roku. Powodem jest konflikt państwowy na linii Azerbejdżan – Armenia.

Mkhitaryan pochodzenia ormiańskiego, nie zagra w meczu finału Ligi Europy. Spotkanie finałowe odbędzie się w stolicy Azerbejdżanu pomiędzy Arsenalem Londyn a Chelsea Londyn. Głównym powodem jest konflikt azersko-ormiański.

„Wykorzystaliśmy wszelkie dostępne możliwości, aby Micki mógł odbyć podróż z drużyną do Baku, jednak po rozmowie z zawodnikiem oraz jego rodziną, zdecydowaliśmy o pozostaniu Henricha w Londynie” – poinformował Arsenal Londyn na swojej stronie internetowej za pośrednictwem kanonierzy.com.

„Wystosowaliśmy do UEFA odpowiednie pismo, w którym wyrażamy głębokie rozczarowanie tą sytuacją. Jestem nam bardzo przykro, że piłkarz opuści finał europejskich pucharów, w sytuacji, która tak rzadko zdarza się w piłkarskiej karierze”  – czytamy w komunikacie opublikowanym przez kanonierzy.com

Konflikt o Górski Karabach

Zbrojny konflikt pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią trwał od 1988 roku do 1994 roku. Kością niezgody był Górski Karabach, na którym zamieszkiwała większość populacji narodowości ormiańskiej. Już w latach 60. XX wieku Armeńska Socjalistyczna Republika Radziecka zabiegała o włączenie Górskiego Karabachu w swoje granice. Jednak działania te nie przyniosły skutku.

W 1992 roku azerski parlament odebrał Górskiemu Karabachowi status obwodu autonomicznego. Odpowiedzią było ogłoszenie niepodległości Górskiego Karabachu przez karabaskich Ormian. Wiosną 1994 roku obydwie strony doszły do pewnego porozumienia i podpisano akt zawieszenia broni. Rozejm z 1994 jest systematycznie naruszany przez obydwa państwa.

W wyniku konfliktu zginęło około 11 tys. Azerów i 6 tys. Ormian. Ponadto około 750 tys. osób zostało przesiedlonych.

Konflikt spowodował zamrożenie stosunków pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem, w tym wymianę handlową oraz swobodne przekroczenie granic przez tamtejszą społeczność.

Źródło:
Arsenal.com
1 Komentarz

1 Komentarz

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.