Connect with us

Polska

Morawiecki o niedzielach bez handlu: efekty nie do końca takie, jakich spodziewał się rząd

Dodano

dnia

Mateusz Morawiecki/fot. KPRM/Domena publiczna
Mateusz Morawiecki/fot. KPRM/Domena publiczna

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla TVN24 komentował między innymi kwestię niedziel wolnych od handlu. Jak zapowiada szef rządu, na ten temat odbędzie się debata polityczna w Radzie Ministrów, która omówi skutki gospodarcze i społeczne.

W 2019 roku przepisy pozwoliły na jedną (ostatnią) niedzielę miesiąca. Jeśli nic się nie zmieni, to według zapisów ustawy w przyszłym roku zakupów nie zrobimy w żadną niedzielę, oprócz pojedynczych, określonych wyjątkiem.

– Niestety w Polsce ewolucja gospodarki w czasie III RP doprowadziła do tego, że niepolskie sklepy wielkopowierzchniowe i galerie de facto dominują. Jednym więc z celów, również cichym marzeniem było, by polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy wskazują, że niekoniecznie tak się stało

– przyznał Morawiecki. Jak dodał, dokładniejsze dane w tej sprawie spłyną do rządu „za parę tygodni”.

– Mamy zaplanowaną debatę polityczną na kierownictwie politycznym, na Radzie Ministrów, by omówić skutki społeczne i gospodarcze. (…) Wyobrażam sobie różne rozwiązania

– mówił szef rządu.

ZPP informuje: Polacy nie akceptują tego rozwiązania

Jak podaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, poparcie dla zakazu handlu w ostatnim dniu tygodnia systematycznie spada. Obecnie aż 71% Polaków nie akceptuje tego rozwiązania. Co więcej, odsetek osób robiących zakupy właśnie w niedzielę spadł z poziomu 85% do 78%. Oznacza to, że w praktyce ustawa ogranicza jedynie liczbę miejsc, w których możemy dokonywać zakupów, a nie drastycznie zmienia podejście Polaków do koncepcji wolnego dnia.

Źródło:
TVN24, Agencja Newseria
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.