Connect with us

Polska

Odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej [WIDEO]

Dodano

dnia

TVP Info screen

We wtorek 10 kwietnia na Placu Piłsudskiego odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Autorem projektu monumentu jest Jerzy Kalina.

Odsłonięcie pomnika smoleńskiego odbyło się o godzinie 15:30. W symbolicznym akcie dokonali tego przedstawiciele rodzin wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Jako pierwsza za wstęgę pociągnęła Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłych Lecha oraz Marii Kaczyńskich.

Chwilę później monument został poświęcony przez kardynała Kazimierza Nycza, który wyraził nadzieję, iż pomnik wraz z umieszczonymi nazwiskami ofiar będzie skłaniał przechodniów do zadumy. „On poucza czym jest ojczyzna w życiu człowieka, przywołuje nieprzemijające wartości, odnawia poczucie naszej jedności” – powiedział duchowny.

Wieńce pod pomnikiem złożyli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz inni przedstawiciele państwa polskiego.

Autorem projektu pomnika jest Jerzy Kalina, który w rozmowie z mediami wyjaśnił jego zamysł. „Schody symbolizują przejście z tego świata w tamten. Ten trap to moment, gdy jedna noga jest na ziemi, a druga w środku, za moment odlatujemy. Jest oczekiwanie oraz pustka, gdy się dowiadujemy, że samolot już nie wróci” – powiedział.

Źródło:
Polskie Radio, TVP Info

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.