Connect with us

Polska

PKW apeluje do kandydatów, aby przerwali kampanię. Trzaskowski odpowiada

Dodano

dnia

Flickr/Sejm RP/Rafał Zambrzycki

Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej, zaapelował do kandydatów w zbliżających się wyborach samorządowych, aby przerwali prowadzenie swoich kampanii. Do jego słów na antenie Radia ZET odniósł się kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski.

„Trudno uniknąć wrażenia, że w przypadku niektórych kandydatów kampania już się rozpoczęła; Państwowa Komisja Wyborcza wzywa do zaprzestania takiej działalności, bo to obejście prawa wyborczego i naruszenie zasady równości wszystkich kandydatów” – powiedział Hermeliński.

„Ustawa o partiach politycznych zezwala posłom, senatorom na prowadzenie działalności polegającej na wykonywaniu ich mandatu – w tym się też mieszczą różnego rodzaju spotkania z wyborcami. Więc tutaj ta granica jest dosyć płynna i jej przekroczenie może być czasami niezauważalne” – dodał.

Odpowiedź Trzaskowskiego

Do słów Hermelińskiego odniósł się kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski.

„Nie byłem posłem jak był uchwalany Kodeks Wyborczy, a w tej chwili jestem w opozycji. Wie pan, co robią rządzący ze wszystkimi projektami, które zgłaszamy. One wszystkie trafiają do kosza. Czy mogłem to zmienić? Nie mogłem. Próbować mogłem” – oświadczył.

Kolejne napomnienie

Wspomniane wyżej napomnienie Wojciecha Hermelińskiego jest kolejnym tego typu komunikatem, który wystosował szef PKW. Pod koniec kwietnia Hermeliński również apelował do kandydatów, aby ci wstrzymali się ze swoją kampanią do momentu aż termin wyborów samorządowych zostanie wyznaczony przez premiera, Mateusza Morawieckiego.

„To niedopuszczalne, ale nie jesteśmy w stanie tego skutecznie zabronić” – powiedział w rozmowie z RMF FM nawiązując do politycznej aktywności Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego. „Jedynym instrumentem to jest kierowanie stanowiska czy pisemnego, czy ustnego czy w środkach masowego przekazu do tych potencjalnych kandydatów, a żeby tego rodzaju działań zaprzestali” – dodał.

Źródło:
TVP Info, Radio ZET, RMF FM

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.