Connect with us

Polska

PO wycofuje poparcie dla Ujazdowskiego. Nowoczesna wskaże wspólnego kandydata

Dodano

dnia

Kazimierz Michal Ujazdowski/ fot. profil oficjalny polityka na Facebook

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, wraz z liderką Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer zorganizowali konferencję prasową, na której szef PO oświadczył, że Kazimierz Ujazdowski przestaje być kandydatem PO na urząd prezydenta Wrocławia w nadchodzących wyborach samorządowych. Natomiast władze Nowoczesnej wskażą wspólnego jednego kandydata.

W poniedziałek na wrocławskim placu Solnym władze PO i N. zadeklarowały chęć współpracy w nadchodzących wyborach samorządowych w województwie dolnośląskim. W ramach Koalicji Obywatelskiej obie partie mają zaproponować władzom regionalnym wspólny start we wszystkich powiatach i ośmiu miastach prezydenckich na terenie Dolnego Śląska. Kandydatów na prezydentów Bolesławca, Głogowa, Legnicy, Jeleniej Góry i Wałbrzycha ma wskazać PO. Nowoczesna z kolei dla Lubina, Świdnicy i Wrocławia.

– Dzisiaj, żeby koalicja mogła się zmaterializować we Wrocławiu musimy, jako dwie partie współpracujące ze sobą już od miesięcy, zrobić wyraźny krok w tył. W wypadku Platformy Obywatelskiej to konieczność wycofania poparcia dla Kazimierza Michała Ujazdowskiego, naszego kandydata zgłoszonego przez struktury regionalne, a dla Nowoczesnej opuszczenie koalicji (złożonej ze środowiska Rafała Dutkiewicza, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Unii Europejskich Demokratów – przyp. Red), w której funkcjonuje w wyborach we Wrocławiu

– powiedział Grzegorz Schetyna.

– Koalicja Obywatelska jest dla nas projektem strategicznym, najważniejszym dla skutecznego zjednoczenia opozycji

– zaznaczył szef PO.

 

 Nowoczesna wskaże kandydata na prezydenta Wrocławia

Grzegorz Schetyna zadeklarował, że wybór kandydata na urząd prezydenta Wrocławia pozostawi w gestii Nowoczesnej. Na ten moment nie znany jest ten kandydat, lecz na giełdzie nazwisk orbitują takie osoby jak Michał Jaros(N.), który startuje z własnego ramienia bez poparcia swojej partii oraz Jacek Sutryk będący reprezentantem obozu Rafała Dutkiewicza, SLD, UED i władz regionalnych Nowoczesnej.

– Wybierzemy tego, który będzie gwarancją, że we Wrocławiu na pewno nie będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość

– powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej.

 

Ujazdowski był kandydatem przez trzy miesiące

Kazimierz Michał Ujazdowski został zaprezentowany jako kandydat PO na początku kwietnia i zastąpił posłankę PO Alicję Chybicką. Nieoficjalnie, powodem rezygnacji z Ujazdowskiego miały być sondaże, które nie dawały szans na podjęcie równorzędnej rywalizacji z kandydatką z PiS – Mirosławą Stachowiak-Różecką.

– Wezmę czynny udział w wyborach samorządowych i wesprę PO w pracach programowych ws. samorządu i rządów prawa

– deklarował Ujazdowski.

Jeszcze cztery tygodnie temu w wywiadzie dla Radio Wrocław, Grzegorz Schetyna przekonywał, że Wrocław potrzebuje osobę z wizją, bycia niezależnym i otwartym dla mieszkańców, a nie tylko dla turystów i taką osobą jest Kazimierz Michał Ujazdowski.

Ponadto, szef PO nie był przekonany do Jacka Sutryka z racji silnych powiązań z obecnym prezydentem Wrocławia i możliwością wpływu na decyzję podejmowane przez Jacka Sutryka.

Sam zainteresowany zadeklarował na swoim twitterze, że decyzję dotyczącą w sprawie wyborów podejmie po 8 sierpnia.

Źródło:
Radio Wrocław, polsatnews.pl
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.