Connect with us

Polska

Premier Mateusz Morawiecki przyznał Tomaszowi Komendzie specjalną rentę

SejmLog

Dodano

dnia

Flickr/Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu Tomaszowi Komendzie specjalne renty. Mężczyzna, który spędził w więzieniu 18 lat będzie otrzymywał miesięcznie 4 tys. złotych brutto.

Nic nie wynagrodzi Panu Tomaszowi Komendzie cierpień, jakich doznał przez niesłuszne skazanie i pobyt w więzieniu. Ale sprawiedliwe państwo musi działać i musi mu pomóc. Podjąłem więc decyzję o przyznaniu Panu Tomaszowi renty specjalnej, do czasu aż uzyska odszkodowanie w sądzie – napisał Morawiecki na Twitterze.

Portal wp.pl informuje, iż miesięczna kwota, które będzie wpływać na konto Tomasza Komendy wyniesie 4 tys. złotych brutto. Oznacza to, że „na rękę” mężczyzna otrzyma 3276 zł.

O rentę dla Tomasza Komendy walczył jego adwokat, prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Nie założył rodziny, a musi myśleć o przyszłości, starości. Chcę wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o przyznanie mu renty specjalnej. Skoro państwo zgotowało mu taki los, to niech mu teraz pomoże w powrocie do normalnego życia – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Tomasz Komenda trafił do więzienia w 2004 roku. Został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. Wyrok odbywał w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W 2017 roku prokuratura ponownie wszczęła postępowanie ws. osadzonego. Po analizie akt sprawy uznano, iż mężczyzna powinien zostać zwolniony, gdyż nie ma wystarczających dowodów potwierdzających jego winę.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.