Europa i Świat
Prezydent Wenezueli zablokował pomoc humanitarną transportowaną do Wenezueli
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zablokował pomoc humanitarną, która została wysłana do Wenezueli. Pomoc ta była zorganizowana głównie przez USA w porozumieniu z liderem opozycji Juanem Guaido.
Wenezuelska armia zablokowała most na głównym przejściu granicznym w pobliżu kolumbijskiego miasta Cucuta, przez które miała zostać dostarczona pomoc humanitarna. Most został zabarykadowany we wtorek przez wenezuelską Gwardię Narodową, która ustawiła na nim dwie ciężarówki z naczepami, cysternę z paliwem a także ogrodzenie uniemożliwiające przejazd.
Sekretarz stanu USA krytykuje reżim Maduro
– Naród wenezuelski rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej. USA oraz inne kraje próbują mu pomóc, lecz wojska Wenezueli na rozkaz Maduro blokują pomoc wysłaną ciężarówkami i statkami. Reżim Maduro musi pozwolić na dostarczenie pomocy głodnym ludziom
– napisał na Twitterze sekretarz stanu USA Mike Pompeo.
The Venezuelan people desperately need humanitarian aid. The U.S. & other countries are trying to help, but #Venezuela’s military under Maduro's orders is blocking aid with trucks and shipping tankers. The Maduro regime must LET THE AID REACH THE STARVING PEOPLE. #EstamosUnidosVE pic.twitter.com/L4ysYJaM6H
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) February 6, 2019
Pomoc humanitarna jest efektem wsparcia Stanów Zjednoczonych dla lidera opozycji Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli.
Prezydent Maduro oświadczył, że nikomu nie pozwoli na „upokorzenie” swojego kraju „organizowaniem show z pomocą humanitarną”. Zapewnił również, że w Wenezueli nie ma kryzysu humanitarnego.
– Chcą wysłać dwie małe ciężarówki z czterema garnkami. Wenezuela nie musi prosić o jałmużnę. Jeśli chcą pomóc, niech zakończą blokadę i sankcję
– powiedział Maduro dla wenezuelskiej telewizji.
Kryzys w Wenezueli
Wenezuela znajduje się w głębokim kryzysie gospodarczym, politycznym i przede wszystkim społecznym, gdzie dwa podmioty polityczne rywalizują o władzę w kraju. Jednym z nich jest lider opozycji Juan Guaido, który ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem, z kolei na drugim biegunie znajduje się obecny prezydent Nicolas Maduro. Lider opozycji jest popierany przez USA, Kanadę, Argentynę, Chile, Brazylię oraz większość państw Unii Europejskiej. Nicolas Maduro, za to może liczyć na wsparcie m.in. ze strony Federacji Rosyjskiej, Iranu, Turcji oraz Kuby.
Więcej na temat sytuacji w Wenezueli:
Tajani: Nie ma mowy o mediacjach między Maduro a Guaido
Parlament Europejski uznał Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli
Kryzys w Wenezueli – geneza oraz obecna sytuacja
Najnowsze komentarze