Śledź nas na

Polska

Petru: Polska musi być w strefie euro, jeżeli chce być na stałe w Europie

Opublikowany

-

Fot. Flickr/Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Wygląda na to, że kwestia wprowadzenia w Polsce euro staje się jednym z głównych postulatów partii Teraz Ryszarda Petru.

O konieczności wprowadzenia euro w Polsce Petru mówił w rozmowie przeprowadzonej na antenie Polskiego Radia. Polityk oświadczył, że przyjęcie europejskiej waluty przez Polskę jest niezwykle istotne.

– Jeżeli Polska chce na stałe być w Europie, musi być w strefie euro. Zawsze są za i przeciw. Trzeba zważyć. Więcej jest za niż przeciw. Gdyby nie było przeciw, to decyzja byłaby naturalna. W nauce ekonomii zawsze jest kwestia wyboru. Euro powinno być czynnikiem łączącym, bo euro to bezpieczeństwo, bogactwo, lepsza wymiana handlowa, szybszy rozwój biznesu, bo jeżeli mamy wspólną walutę, wszyscy o siebie nawzajem musimy się troszczyć – powiedział Ryszard Petru.

Dzień wcześniej polityk zorganizował zaś konferencję prasową, w trakcie której przedstawiał swój postulat. Petru uważa, że wprowadzenie euro powinno być jednym z głównych haseł zjednoczonej opozycji.

– Jedno ze wspólnych haseł jakie powinna mieć na sztandarach, to jest przyjęcie przez Polskę waluty euro w najbliższym możliwym terminie, po to właśnie, aby zakotwiczyć się na stałe w strukturach europejskich – powiedział Ryszard Petru.

Konferencja ws. stanowiska Prezesa NBP nt. euro.

W wywiadzie dla Tygodnika "Sieci" Adam Glapiński stwierdził, że "wejście do strefy euro radykalnie ograniczy polską suwerenność ekonomiczną, co razem z innymi elementami zakotwiczy Polskę na stałe w tzw. głównym nurcie europejskim. Nie będzie już pola manewru."O jaki manewr chodzi Prezesowi #NBP? Czy o manewr wyjścia z nurtu europejskiego? Tak wygląda realizacja hasła PiS: "Polska w Sercu Europy"?Dodatkowo, po piątkowym szczycie UE premier Morawiecki ogłosił, że Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE. To moment, w którym musimy podjąć decyzję czy chcemy realnie być w sercu Europy czy na jej marginesie. Nie mam wątpliwości: w wyborach do #PE opozycja powinna mieć na sztandarach przyjęcie #euro w najbliższym możliwym terminie. Euro w Polsce to:✅ożywienie wymiany handlowej,✅ poprawa konkurencyjności polskiej gospodarki✅ szansa na podwyższenie długookresowego tempa wzrostu polskiej gospodarki o 0,2-0,7 punktu procentowego dodatkowego wzrostu PKB rocznie przez dekadę.✅napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych✅ napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznychwadzący do spadku stóp procentowych✅ obniżenie kosztów transakcyjnych✅ wyeliminowanie ryzyka walutowego✅ wyższy komfort obywateli związany z brakiem konieczności wymiany waluty✅ niższy koszt kredytu zaciąganego we wspólnej walucie aniżeli koszt kredytu zaciąganego w złotych✅ zwiększenie bezpieczeństwa gospodarczego i geopolitycznego Polski✅ włączenie Polski w główny nurt decyzyjny UE oraz możliwość wpływania na strategiczne wytyczne polityki gospodarczej w strefie euro poprzez ściślejszą integrację i współpracę w ramach eurogrupy, a także udział w szczytach strefy euro i nieformalnych spotkaniach ministrów eurogrupy✅ zabezpieczenie przed POLexitem✅ szansa na lepszy dostęp Polski do funduszy spójności innych funduszy unijnych

Publiée par Ryszard Petru sur Mercredi 19 décembre 2018

O tym, że euro powinno zostać wprowadzone w Polsce, Ryszard Petru mówił też podczas konwencji programowej swojej partii.

– Za rok od dzisiaj zgłosimy akces Polski do strefy euro. Bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Polaków jest ściśle związane z Europą. Tylko waluta euro gwarantuje stałą obecność Polski w strukturach decyzyjnych Unii Europejskiej – powiedział wówczas lider partii Teraz.

Czytaj także: Konwencja programowa partii Teraz. Ryszard Petru przedstawił postulaty

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.