Connect with us

Polska

Ryszard Petru odszedł z Nowoczesnej

Dodano

dnia

Flickr/Sejm RP/Rafał Zambrzycki

Najpierw Joanna Scheuring-Wielgus, później Joanna Schmidt, a teraz Ryszard Petru. To trzeci poseł, który opuścił Nowoczesną w ostatnich dniach. Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że Petru to założyciel ugrupowania, które w 2015 roku po raz pierwszy wprowadziło swoich posłów do Sejmu.

„Czynię to ze smutkiem i żalem, to są bardzo ważne dla mnie trzy lata, ale nasi wyborcy oczekują ode mnie i od nas wyrazistości, jednoznaczności i szczerości a tego nie ma” – powiedział Petru.

„Nie mogę brać odpowiedzialności za partię, na którą nie mam wpływu. Nie mogę odpowiadać za brak propozycji programowych, kiedy moje propozycje nie są wysłuchiwane” – dodał.

Petru swoją decyzję ogłosił podczas konferencji prasowej, w trakcie której wyjął partyjną wpinkę z klapy swojej marynarki.

Petru to kolejny poseł, który opuszcza Nowoczesną w ostatnich dniach. Wcześniej zrobiły to Joanna Scheuring-Wielgus (KLIK) oraz Joanna Schmidt (KLIK).

Petru jest założycielem Nowoczesnej. Powołał ją do życia w 2015 roku przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się w tym samym roku. Wprowadził do Sejmu 28 posłów.

5 listopada 2017 podczas konwencji Nowoczesnej utracił przywództwo w tym ugrupowaniu. W głosowaniu otrzymał 140 głosów, przegrał z Katarzyną Lubnauer, którą poparło 149 delegatów. W styczniu 2018 ogłosił powstanie stowarzyszenia „Plan Petru”, mające według niego być ponadpartyjną kontrofertą dla propozycji premiera Mateusza Morawieckiego. Jednocześnie zapowiedział pozostanie w Nowoczesnej.

Źródło:
dorzeczy.pl, Twitter, Wikipedia

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.