Connect with us

Europa i Świat

Myśliwce zestrzelone nad Kaszmirem. Eskalacja konfliktu indyjsko-pakistańskiego

Dodano

dnia

Fot. U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Keith Brown/Wikimedia

Do starć między Indiami a Pakistanem doszło w spornym Kaszmirze w Himalajach. Strona pakistańska podała informacje o zestrzeleniu dwóch indyjskich samolotów. Hindusi z kolei oświadczyli, że siły zbrojne Indii strąciły pakistańskiego F-16.

W środę rano pakistańskie wojsko odpowiedziało nalotami w indyjskiej części Kaszmiru. Celem były m.in. indyjskie posterunki graniczne. Rzecznik pakistańskich sił zbrojnych poinformował o zastrzeleniu dwóch indyjskich myśliwców, które naruszyły pakistańską przestrzeń powietrzną. Dwóch pilotów nie żyje, natomiast pozostałych dwóch zostało przejętych przez siły zbrojne Pakistanu. Jeden z nich trafił do szpitala.

 

Indie potwierdziły, zestrzelenie ich myśliwca MIG-21 Bison, który miał zostać strącony w walce powietrznej i oświadczyły, że zestrzelili pakistański myśliwiec F-16 w Kaszmirze po stronie indyjskiej.

Pakistan zamyka przestrzeń powietrzną

Pakistan poinformował, że zamykają cywilny ruch lotniczy w tym dla lotów komercyjnych przy granicy z Indiami ze względu na wzrost napięcia w relacjach z Indiami. Indyjskie linie lotnicze odwołały w środę loty co najmniej sześciu miast w północnej części kraju. Przestały również funkcjonować lotniska w indyjskiej części stanu Kaszmir i Dżammu.

Pakistański rzecznik wojskowy Asif Ghafoor oświadczył, że powodem działania strony pakistańskiej jest pokazanie, że Islamabad ma zdolność bojową, a nie chęć odwetu. Mówił też, Pakistan nie chce wojny z Indiami.

Premier Pakistanu Imran Khan w swoim przemówieniu do narodu powiedział, że Pakistan jest gotów zbadać zamach terrorystyczny z 14 lutego w Kaszmirze. Islamabad podjął działania dopiero po analizie szkód wyrządzonych przez atak sił powietrznych Indii. Nawoływał do dialogu, ale zaznaczył, że Indie nie mogą być „sędzią, ławą przysięgłych oraz katem”.  Dodał, że obie strony „powinny usiąść i porozmawiać”.

Społeczność międzynarodowa wzywa do powściągliwości

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo poinformował w swoim oświadczeniu, że rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych Pakistanu i Indii, których „zachęcał do powściągliwości w uniknięciu eskalacji za wszelką cenę”.

Minister spraw zagranicznych Republiki Chińskiej Wang Yi wezwał Indii i Pakistan do zachowania powściągliwości oraz zaproponował, że Chiny mogą stanowić gracza-arbitra.

Natomiast rzecznik prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja „jest zaniepokojona nadchodzącymi informacjami i bardzo uważnie monitoruje sytuację oraz namawia wszystkie strony do wykazania się powściągliwością”.

We wtorek o wczesnym poranku Siły Powietrzne Indii dokonały nalotu na obozy terrorystów z grupy Dżaisz-e-Mohammed, w których miało zginąć 300 bojowników Armii Mahometa. Była to odpowiedź na zamach przeprowadzony na funkcjonariuszach indyjskich sił paramilitarnych, w którym zginęło 46 osób.  Wczorajszy indyjski nalot był pierwszym takim incydentem od wojny w 1971 roku.

Źródło:
IndiaToday, Bloomberg, Twitter, TVN24
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.