Connect with us

Polska

Sondaż IBRiS dla „Rz”: Zjednoczona Prawica i PO z wzrostem poparcia, Nowoczesna pod progiem

Dodano

dnia

fot. Kancelaria Sejmu/Paweł Kula

Ośrodek badania opinii IBRiS przeprowadził na zlecenie „Rzeczpospolitej” sondaż poparcia dla partii politycznych. Liderem zestawienia jest Zjednoczona Prawica. Słaby wynik uzyskała Nowoczesna, która znalazła się pod progiem wyborczym.

Liderem badania jest Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie), którą popiera 37,6% ankietowanych. To o 5,8 pkt. proc. więcej niż w analogicznym badaniu z kwietnia. Za plecami obozu rządzącego uplasowała się Platforma Obywatelska, na którą głos oddać chce 27,3% badanych. Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego badania partia opozycyjna zanotowała wzrost o 3,8 pkt. proc.

Trzecia lokata przypadła Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, który popiera 10,4% respondentów. Oznacza to, że lewicowe ugrupowanie zanotowało spadek poparcia o 1,7 pkt. proc.

Poza podium, ale wciąż w parlamencie, znalazł się ruch Kukiz’15 (6,3%, spadek o 2,2 pkt. proc.) oraz Polskiego Stronnictwo Ludowe (5,3%, spadek o 0,6 pkt. proc.).

Poza Sejmem znalazłaby się natomiast targana wewnętrznymi problemami Nowoczesna. Na partię, której liderem jest Katarzyna Lubnauer zagłosować chce 2,9% ankietowanych. Oznacza to, że ugrupowanie, które w ostatnich dniach opuściło troje posłów (Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt oraz Ryszard Petru) zanotowało spadek o 2,2 pkt. proc. w porównaniu z badaniem z zeszłego miesiąca.

7,7% badanych nie potrafiło udzielić odpowiedzi, na kogo zamierza oddać swój głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 10-11 maja 2018 roku, na próbie 1100 osób.

Źródło:
Rzeczpospolita

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.