Connect with us

Polska

Światowy Kongres Żydów domaga się przeprosin od premiera Morawieckiego

Dodano

dnia

Mateusz Morawiecki
fot. W. Kompała / KPRM

Wczorajsza wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego w Monachium wywołała szereg kontrowersji. Szef rządu w odpowiedzi na pytanie dziennikarza New York Times przypomniał, że nie można mówić o polskiej współodpowiedzialności za Holocaust, ponieważ przypadki zbrodni znajdziemy nie tylko pośród Polaków, ale także Żydów czy Ukraińców. Na te słowa mocno zareagował Światowy Kongres Żydów, który domaga się oficjalnych przeprosin.

„Moja matka urodziła się w Polsce, a w trakcie II wojny światowej wiele członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków jako ukrywający Żydów. Po wojnie moja matka przyrzekła, że nigdy więcej nie będzie mówić po polsku, że nie powie nawet jednego słowa w tym języku. Jeśli dobrze rozumiem, po uchwaleniu tej ustawy [o IPN – przyp. red.] byłbym uznany za przestępcę w pańskim kraju ze względu na to, co mówię? Jaki jest cel, jaka jest myśl, którą chce pan przekazać całemu światu? Bo reakcja jest zupełnie odwrotna i przez to jeszcze większa uwaga jest poświęcona tym straszliwym zbrodniom” – pytał dziennikarz „NYT”.

Jest to niezmiernie istotne przede wszystkim aby zrozumieć że oczywiście nie będzie to karane, postrzegane jako działalność przestępcza, jeżeli ktoś powie że byli polscy zbrodniarze, tak jak byli żydowscy zbrodniarze, rosyjscy, ukraińscy, nie tylko niemieccy, ale polskie ambasady musiały zareagować 260 razy w 2017 roku, jeżeli chodzi o wyrażenie „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy koncentracyjne”. Szanowni państwo, nie było czegoś takiego jak „polskie obozy śmierci”. Nie było „polskich obozów koncentracyjnych”. Były niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne i sam fakt że musimy to wyjaśniać w dniu dzisiejszym bierze się z naszej historii. Przez 45 lat nie mogliśmy bronić się w tej kwestii. Nie było polskiego niepodległego państwa w tym czasie” – odpowiedział premier Morawiecki.

Byli polscy zbrodniarze, tak jak byli żydowscy zbrodniarze, rosyjscy, ukraińscy, nie tylko niemieccy

IZRAEL REAGUJE

„Polski premier przejawia przerażającą ignorancję swoim nieuczciwym twierdzeniem, że tak zwani „żydowscy sprawcy” byli częściowo odpowiedzialni za nazistowską niemiecką próbę wymazania europejskich Żydów […] Uwzględnienie Żydów wśród sprawców tych okropności i obwinianie ofiar, zamiast zabójców, jest parodią, która cofa nas do najciemniejszych momentów w historii ludzkości” – czytamy dziś w oświadczeniu Ronalda S. Laudera – prezesa Światowego Kongresu Żydów (WJC).

Na wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego zareagował także Benjamin Natanjahu, który podkreślił, że zechce spotkać się z szefem polskiego rządu.

 

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.