Connect with us

Europa i Świat

Turecka komisja wyborcza odrzuciła wnioski o unieważnienie wyborów

Dodano

dnia

Fot. White Cat/ Wikimedia

Turecka Wysoka Komisja Wyborcza (YSK) odrzuciła w poniedziałek wnioski złożone przez partie opozycyjne, które zaapelowały o unieważnienie wyborów lokalnych w Stambule. Pod koniec marca odbyły się wybory samorządowe w Turcji.

Tydzień temu turecka komisja wyborcza nakazała powtórne głosowanie w wyborach burmistrza Stambułu. Śledczy mieli odnaleźć 43 osoby, które zasiadły w lokalnych komisjach wyborczych i miały powiązania z organizacją Fethllaha Gulena. Gulen jest oskarżany przez władze Turcji o zorganizowanie puczu wojskowego w 2016 roku. Z kolei turecka agencja Anatolia wskazała, że komisja podjęła taką decyzję, ponieważ niektórzy członkowie komisji wyborczych nie byli urzędnikami państwowymi, czego wymaga prawo krajowe.

Wybory samorządowe w Turcji. Będą powtórzone wybory w Stambule

Odrzucony wniosek złożony przez opozycje

Ugrupowania opozycyjne złożyły wnioski o unieważnienie wyborów samorządowych w Stambule oraz prezydenckich. Partia Ludowo-Republikańska (CHP) i Dobra Partia argumentowały, że skoro wybory burmistrza Stambułu zostały unieważnione, to również pozostałe głosowania w mieście np. do rad gmin, zarządców dzielnic powinny zostać unieważnione. Wskazano także, że w trakcie wyborów prezydenckich w 2018 roku doszło do podobnych naruszeń, przez co również te wybory powinny zostać powtórzone.

Ostatecznie wnioski zostały odrzucone przez Turecką Wysoką Komisję Wyborczą.

Źródło:
TVN24
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.