Connect with us

Europa i Świat

Wybory samorządowe w Turcji. Będą powtórzone wybory w Stambule

Dodano

dnia

Fot. White Cat/ Wikimedia

Turecka Wysoka Komisja Wyborcza (YSK) na wniosek prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana anulowała w poniedziałek wybory na burmistrza w Stambule i nakazała przeprowadzenie ponownie wyborów. Zwycięzcą w wyborach z końca marca tego roku na burmistrza Stambułu został Ekrem Imamoglu, członek opozycyjnej partii Ludowo-Republikańskiej (CHP).

Komisja Wyborcza w poniedziałek rozpatrzyła wniosek o unieważnienie wyborów na burmistrza Stambułu, którego autorem był prezydent Turcji oraz jego partia Sprawiedliwość i Rozwoju (AKP). Tego samego dnia komisja ogłosiła, że wybory zostaną przeprowadzone ponownie.

Jak podaje TVN24, śledczy mieli odnaleźć 43 osoby, które zasiadły w lokalnych komisjach wyborczych i miały powiązania z organizacją Fethllaha Gulena, oskarżanego przez władze Turcji o zorganizowanie puczu wojskowego w 2016 roku. Z kolei turecka agencja Anatolia wskazuje, że komisja podjęła taką decyzję, ponieważ niektórzy członkowie komisji wyborczych nie byli urzędnikami państwowymi, czego wymaga prawo krajowe.

YSK ogłosiła w poniedziałek, że 23 czerwca odbędą się ponowne wybory w Stambule.

Wiceprzewodniczący partii opozycyjnej: „To jest oczywista dyktatura”

Wiceprzewodniczący partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Onursal Adiguzel napisał na swoim Twitterze, że system polityczny pod rządami Erdogana „lekceważy prawo, nie jest ani demokratyczny, ani nie posiada legitymacji prawnej”.

„To jest oczywista dyktatura” – dodał wiceprzewodniczący.

Wybory samorządowe w Turcji odbyły się 31 marca 2019 roku. Zwycięzcą w Stambule został przedstawiciel opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej Ekrem Imamoglu, który pokonał byłego premiera Turcji Binalego Yildrima o zaledwie około 15 tys. głosów. W połowie kwietnia Ekrem Imamoglu został zatwierdzony przez Komisję Wyborczą oraz odbyło się oficjalne przekazanie władzy w największym mieście w Turcji.

W marcowych wyborach samorządowych w skali całego kraju partia Erdogana zdobyła 42,5% głosów. Jednak straciła władzę w 9 prowincjach, wliczając to Stambuł oraz Ankarę – stolice kraju.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.